Observator » Ştiri sociale » 500 de euro! Atât ar putea primi, de la stat, copiii născuţi după 9 februarie 2011

500 de euro! Atât ar putea primi, de la stat, copiii născuţi după 9 februarie 2011

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.01.2017, 13:36 | Modificat la 16.01.2017, 16:09

Cei 500 de euro ar putea fi acordaţi de la 1 martie 2017, dar doar după ce copiii împlinesc vârsta de 16 ani. Pentru a-i ridica, e nevoie de semnătura tutorelui legal.

Cei 500 de euro ar putea fi acordaţi de la 1 martie 2017, dar doar după ce copiii împlinesc vârsta de 16 ani. Pentru a-i ridica, e nevoie de semnătura tutorelui legal.

Suma era prevăzută în lege din 2013, însă Guvernul a tot amânat acordarea ei. Este important de ştiut că banii trebuie folosiţi doar în scop educaţional, altfel se consideră infracţiune care poate fi pedepsită cu închisoarea de 6 luni la un an.