Autoritățile au la dispoziție trei variante pentru a stabili modul în care va începe noul an școlar
Vara se numără variantele în care va începe şcoala la toamnă, iar asociaţiile de părinţi deja propun scenarii în acest sens. Unul dintre ele este ca elevii să fie prezenţi fizic în şcoli, mai ales că experienţa online din perioada pandemiei s-a dovedit o soluţie de avarie.
- George Simion anunţă o "zi istorică". Liderul AUR şi lidera POT urmează să spună care dintre ei va candida. DETALII la Observator 19:00
- Analist, despre negocierile Trump-Putin: România se va trezi cu un nou vecin, gândiţi-vă să ai nişte trupe ruseşti pe la graniţe
- O variantă presupune ca toți elevii să fie prezenți la școală, maxim 30 per clasă.
- O altă variantă presupune prezența la școală prin rotație.
- O altă variantă presupune ca anul școlar să înceapă exclusiv în mediul online.
Primul scenariu presupune prezenţa fizică la şcoală în proporţie de 100%, cu clasa plină, până la 30 de elevi la clasele de liceu.
Sigur, fiecare unitate de învăţământ va asigura măşti de protecţie, va avea covoare cu biocid, elevilor li se va măsura temperatura la intrare în şcoală şi vor fi circuite separate de intrare şi de ieşire.
În cazul în care sunt depistate mai multe cazuri de Covid ȋntr-o şcoală, atunci se trece la izolare şi la școala exclusiv online.
Al doilea scenariu împarte clasa în două: jumătate vor face şcoala de acasă şi jumătate vor fi prezenţi în clase.
- Băiat de 15 ani, înjunghiat cu briceagul de doi adolescenţi de 14 şi 15 ani, lângă o şcoală din Sectorul 2 al...
- Oră de folclor pentru elevii unei şcoli generale din Braşov: "Mi-a plăcut atmosfera. A fost foarte frumos"
- Un copil din clasa a 5-a, bătut de tatăl unui coleg cu care avusese un conflict, în Vaslui: "I-o dat cu...
- Într-o şcoală din Arad, elevii şi profesorii poartă aceeaşi uniformă: "Începuseră să calculeze cât costă...
- Vânzătorul din curtea şcolii din Cluj, care a agresat sexual o fată de 13 ani, e poliţist pensionar. O colegă a...
Se va face acest schimb prin rotaţie, la fiecare două săptămâni.
Elevii vor fi obligaţi să fie prezenţi la orele online, cu camerele video pornite pe tot parcursul orelor, altfel vor fi declaraţi absenţi.
Al treilea scenariu este strict pentru şcoala online. Astfel, programa școlară va trebui să fie adaptată pentru mediul online, iar profesorii și elevii vor fi ajutaţi cu tablete sau laptop-uri.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰