Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Captură record în România: 333 de kilograme de heroină în valoare de 40 milioane euro

O captură record, de peste 330 de kilograme de heroină, a fost descoperită în vama Petea din judeţul Satu Mare. Drogurile erau ascunse într-un TIR care încerca să iasă din ţară

de Redactia Observator

la 29.07.2015 , 13:51

O captură record, de peste 330 de kilograme de heroină, a fost descoperită în vama Petea din judeţul Satu Mare. Drogurile erau ascunse într-un TIR care încerca să iasă din ţară

Procurorul șef al DIICOT, Daniel Horodniceanu, a declarat, că aceasta este cea mai mare captură de heroină pe teritoriul României după 1990, precedenta fiind din 2005, când au fost găsite 256 kg.

Drogurile erau ambalate în pachete și transportate într-un TIR, în rezervoare speciale din tablă, acoperite cu foaie de plumb, pentru a nu fi detectate.

Vezi și

Puritatea heroinei este de 62-65%, valoarea de piață angro fiind de 8 milioane euro, iar după vânzare valoarea drogurilor ajungea la 40 milioane euro.

Pe acelaşi subiect

Pachetele cu droguri erau îmbibate cu boia de ardei iute și piper, pentru a nu fi descoperite de câinii anti-drog.

Daniel Horodniceanu a mai spus că gruparea era formată din traficanți români și turci, 11 persoane fiind audiate în acest caz, iar 4 au fost reținute și prezentate instanței cu propunere de arestare preventivă.

Persoanele reținute sunt doi cetățeni români și doi cetățeni turci, cu domiciliul în România.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Specialiştii recomandă ca preţul chiriei să nu depăşească 30% din venitul lunar. Reuşiţi să vă încadraţi în acest procent?
Observator » Ştiri sociale » Captură record în România: 333 de kilograme de heroină în valoare de 40 milioane euro