Cea mai grea competiţie de Enduro din lume şi-a desemnat câştigătorii! Peste 500 de participanţi din 53 de ţări au încercat să cucerească marele titlu de la Sibiu. Cursa s-a dovedit foarte dificilă pentru mulţi dintre participanţi.

La finalul celor cinci zile de competiţie un sud-african de numai 22 de ani a câştigat Trofeul din Carpaţi. Şi - în acelaşi timp - a devenit cel mai tânăr câştigător din istoria competiţiei.

Circuitul din România este cea de a patra etapă din World Enduro Super Series, care include opt curse. La sosirea în Sibiu, liderul clasamentului era britanicul Jonny Walker. A fost o luptă strânsă pentru victorie.

Concurenții au parcurs aproximativ 160 de km în fiecare zi, folosind GPS-ul pentru a naviga pe traseul care i-a dus la unele dintre cele mai ridicate altitudini din istoria raliul. Două dintre cele patru zile de off-road au avut loc în zona Petroșani, iar bivuacul în stațiunea Straja. Motocicliştii au concurat pe trasee vechi, pe care le ştiau de la primele ediții, dar și pe o serie de drumuri noi.

"Pentru un "Traseu de Fier" a fost foarte dificil. Anul acesta, am participat la această clasă, pentru că avem şi doi nou-veniţi, pe care îi ajutăm şi sperăm să termine cu bine azi." a spus unul dintre participanţi.

Un sud-african de numai 22 de ani, Wade Young, a scris istorie când a trecut linia de sosire de la Gușterița. Campion absolut al celei de-a 15-a ediţii a competiţiei, Young a întrerupt cei şapte ani de dominaţie britanică ai lui Graham Jarvis şi Jonny Walker.

Mici cu E.coli şi zgârciuri în loc de carne, printre produsele comercializate în magazine. Aţi avut parte de experienţe neplăcute?

Observator » Stiri sociale » Cea mai grea cursă de Enduro din lume şi-a desemnat câştigătorii! Cine a cucerit marele premiu