Observator » Ştiri sociale » DOLIU pe scena muzicii populare! Emilia Bubulac, solistă de muzică populară, A MURIT la câteva ore după ce și-a pierdut soțul!

DOLIU pe scena muzicii populare! Emilia Bubulac, solistă de muzică populară, A MURIT la câteva ore după ce și-a pierdut soțul!

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 28.07.2017, 19:19 | Modificat la 28.07.2017, 21:20

Emilia Bubulac, una dintre vocile de excepţie ale folclorului din Gorj, s-a stins la câteva ore după ce i-a murit soţul. Aseară a vrut să-i aprindă o lumânare şi i s-ar fi făcut rău. Apropiaţii spun că a dus poveri grele: s-a împărţit între carieră, un soţ bolnav şi un tată suferind. Chiar şi aşa, şi-a păstrat dragostea de muzică şi s-a zbătut să înfiinţeze un ansamblu folcloric. 

Emilia Bubulac, una dintre vocile de excepţie ale folclorului din Gorj, s-a stins la câteva ore după ce i-a murit soţul. Aseară a vrut să-i aprindă o lumânare şi i s-ar fi făcut rău. Apropiaţii spun că a dus poveri grele: s-a împărţit între carieră, un soţ bolnav şi un tată suferind. Chiar şi aşa, şi-a păstrat dragostea de muzică şi s-a zbătut să înfiinţeze un ansamblu folcloric. 

Sunt toţi şocaţi că Emilia nu mai este. Acum două zile, era la casa natală, din Gorj. Venise să-şi vadă părintele grav bolnav. Emilia Bubulac n-a zăbovit prea mult. La Bucureşti, soţul era suferinţă, pe patul de moarte. 

"Rămăsei aşa, n-am cuvinte... O femeie extraordinară, extraordinară, şi familia, în general...", mărturiseşte o vecină.

Articolul continuă după reclamă

S-a prăbuşit chiar la priveghiul soţului. Îi aprindea o lumânare, când inima i-a cedat. 

"Sunt unele persoane pe care nu poţi să le descrii pentru că sunt unicate...", spune Angela Săftoiu.

Aveau trei copii. 

Pe acelaşi subiect

Prietenii apropiaţi povestesc că Emilia şi soţul ei s-au iubit atât de mult, încât nici moartea nu i-a despărţit.

"A plecat să fie împreună cu soţul ei pe care l-a iubit mult şi dincolo de moarte", spune Silvia Râciu, o prietenă. 

Plănuia să se întoarcă acasă la Peştişani, acolo unde începuse să renoveze casa bătrânească. Voia să stea cât mai mult aproape de ansamblul folcloric al comunei, pe care ea s-a zbătut să-l înfiinţeze.