Observator » Ştiri sociale » Invazie de şoareci la Satu Mare, autorităţile au emis o avertizare

Invazie de şoareci la Satu Mare, autorităţile au emis o avertizare

- Foto Profi Media - Imagine cu caracter ilustrativ
Cristian Ionescu | Timp citire: 1 minut
Publicat la 31.10.2019, 13:27 | Modificat la 31.10.2019, 13:27

Oficiul Fitosanitar din Satu Mare a emis o avertizare în care informează că, din cauza condiţiilor meteo, şoarecii s-ar fi înmulţit excesiv. Autorităţile transmit şi recomandări pentru folosirea substanţelor în combaterea dăunătorilor.

Oficiul Fitosanitar din Satu Mare a emis o avertizare în care informează că, din cauza condiţiilor meteo, şoarecii s-ar fi înmulţit excesiv.

Autorităţile transmit şi recomandări pentru folosirea substanţelor în combaterea dăunătorilor.

Autorităţile din Satu Mare avertizează despre o înmulţire excesivă a şoarecilor

Articolul continuă după reclamă

Potrivit Oficiului Fitosanitar Satu Mare, condiţiile climatice din ultimele zile au favorizat apariţia şi dezvoltarea dăunătorilor, mai exact a şoarecilor de câmp şi de pădure, care pot cauza pierderi importante la culturile de cereale, pomi fructiferi şi pepiniere.

Pentru prevenire şi combatere, autorităţile recomandă tratamente chimice, cu Bromakol. 

Oficiul Fitosanitar precizează că trebuie să se respecte cu stricteţe normele de lucru cu produse de uz fitosanitar, pe cele de securitate a muncii, de protecţie a albinelor şi a animalelor.

Comunicatul autorităţilor poate fi consultat aici.

Pe acelaşi subiect