Lumina, adusă de preoți din casă în casă în noaptea de Înviere
Credincioşii nu au mai mers la biserică, ci au primit flacăra sfântă prin mesageri. Deşi epidemia a schimbat total modul în care celebrăm Paştele, spiritul sărbătorii a rămas.
- Mii de oameni au cântat de la balcoane.
- Lumina a fost împărţită în casele oamenilor.
Credincioşii nu au mai mers la biserică, ci au primit flacăra sfântă prin mesageri. Deşi epidemia a schimbat total modul în care celebrăm Paştele, spiritul sărbătorii a rămas.
În Bucureşti, au dovedit-o, noaptea trecută, miile de oameni care au cântat Hristos a înviat de la balcoane.
Din biserică, lumina sfântă a fost purtată de preoţi şi de voluntari până-n casele oamenilor. Forţaţi de pandemie să rămână captivi în locuinţe, credincioşii mai în vârstă au fost cei mai bucuroşi de vizita preoţilor.
Lumina a fost împărţită şi pe stradă, tuturor celor care au vrut să o primească: şoferilor, muncitorilor sau bicicliştilor. Cu o condiţie însă: să o dea mai departe.
Preoţii care au adus lumina i-au făcut fericiţi şi pe copii.
Şi în faţa spitalelor lumina a fost primită cu bucurie. Flacăra sfântă a ajuns până la căpătâiul bolnavilor.
Tocmai de aceea, preoţii şi voluntarii au bătut la fiecare uşă de bloc, până târziu în noapte. Nu au lipsit nici sfaturile..
Hristos a Înviat s-a auzit, anul acesta, la televizor sau pe internet. Slujba de Înviere s-a ţinut în spatele uşilor închise.
În blocurile din apropierea bisericilor însă au fost surprinse momente emoţionante. Oamenii au ieşit la balcoane şi au cântat.
