Observator » Ştiri sociale » Lumina, adusă de preoți din casă în casă în noaptea de Înviere

Lumina, adusă de preoți din casă în casă în noaptea de Înviere

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 19.04.2020, 07:56 | Modificat la 19.04.2020, 15:35

Credincioşii nu au mai mers la biserică, ci au primit flacăra sfântă prin mesageri. Deşi epidemia a schimbat total modul în care celebrăm Paştele, spiritul sărbătorii a rămas.

  • Mii de oameni au cântat de la balcoane.
  • Lumina a fost împărţită în casele oamenilor.

Credincioşii nu au mai mers la biserică, ci au primit flacăra sfântă prin mesageri. Deşi epidemia a schimbat total modul în care celebrăm Paştele, spiritul sărbătorii a rămas.

În Bucureşti, au dovedit-o, noaptea trecută, miile de oameni care au cântat Hristos a înviat de la balcoane.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Articolul continuă după reclamă

Din biserică, lumina sfântă a fost purtată de preoţi şi de voluntari până-n casele oamenilor. Forţaţi de pandemie să rămână captivi în locuinţe, credincioşii mai în vârstă au fost cei mai bucuroşi de vizita preoţilor.

Lumina a fost împărţită şi pe stradă, tuturor celor care au vrut să o primească: şoferilor, muncitorilor sau bicicliştilor. Cu o condiţie însă: să o dea mai departe.

Preoţii care au adus lumina i-au făcut fericiţi şi pe copii.

Pe acelaşi subiect

Şi în faţa spitalelor lumina a fost primită cu bucurie. Flacăra sfântă a ajuns până la căpătâiul bolnavilor.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Tocmai de aceea, preoţii şi voluntarii au bătut la fiecare uşă de bloc, până târziu în noapte. Nu au lipsit nici sfaturile..

Hristos a Înviat s-a auzit, anul acesta, la televizor sau pe internet. Slujba de Înviere s-a ţinut în spatele uşilor închise.

În blocurile din apropierea bisericilor însă au fost surprinse momente emoţionante. Oamenii au ieşit la balcoane şi au cântat.