Mii de plângeri pe litoralul românesc, din cauza maidanezilor şi a condiţiilor de cazare
Plouă cu plângeri pe litoralul românesc. Hotelierii ameninţă că nu mai plătesc taxe din cauza miilor de câini vagabonzi care bântuie pe plaje, iar turiştii se plâng că dau mii de lei pe o cameră care arată mai rău decât cele din căminele studenţeşti.
Plouă cu plângeri pe litoralul românesc. Hotelierii ameninţă că nu mai plătesc taxe din cauza miilor de câini vagabonzi care bântuie pe plaje, iar turiştii se plâng că dau mii de lei pe o cameră care arată mai rău decât cele din căminele studenţeşti. Ministrul Turismului şi Ministrul Apelor au luat la picior litoralul pentru a vedea cu ochii lor care e situaţia.
Un turist reclamă condiţiile precare dintr-un hotel de patru stele care nu are plase de insecte la geamuri.
Ministrul Turismului a vrut să se convingă aşa că a plecat cu turistul la hotelul unde este cazat. După controlul fulger, a dat şi verdictul.
Bogdan Trif, ministrul Turismului, a precizat că "într-adevăr, omul a avut dreptate să facă sesizare. Camera nu era finalizată, mai sunt de făcut finisaje. Nu avea oglindă, erau cabluri neizolate, tavanul lăsa mult de dorit, nu era curăţat, uşa nu se închidea foarte bine".
- Oferte de Ziua îndrăgostiților la malul mării. Preţurile cu care hotelierii vor să atragă o mulţime de clienţi
- Decizia hotelierilor, după ce înjumătăţirea voucherelor de vacanţă le-a alungat o parte din clienţi
- Temperaturi de primăvară pe litoral. Turiştii au profitat de reduceri şi au ieşit cu velierele în larg
- Reacţia unui român care a făcut baie în mare în luna ianuarie. Apa are doar 7 grade
- Turiştii au încins hora în mare şi au umplut hotelurile cu SPA şi piscină de pe litoral. Ofertele din...
Reprezentanţii hotelului urmează să fie sancţionaţi cu o sumă cuprinsă între 8.000 şi 50.000 de lei.
Reprezentanţii hotelului au găsit însă o scuză.
Şirul reproşurilor a continuat. O femeie se plânge că a plătit 3600 de lei pe un sejur dar e nemulţumită de condiţii
"Am venit de la 900 de kilometri, ne-am rezervat o cameră, o cameră mai mare: trei adulţi şi un copil. Când ne-a dat camera, paturile au fost 70 pe 70. Dumneavoastră vi se pare normal: trei adulţi şi un copil să doarmă pe două paturi?", a fost mesajul transmis de turistă.
Nemulţumiţi sunt şi hotelierii. Ei ameninţă cu greva fiscală din cauza miilor de câini maidanezi care bântuie pe litoral şi pun în pericol turiştii.
Controalele oficialilor vor continua până la jumătatea lunii iulie.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰