Școli închise până pe 22 martie, probleme pentru părinți
De mâine şi până pe 22 martie, şcolile şi grădiniţele din România rămân închise. Regula nu se aplică şi pentru elevii care merg la afterschool, ori în cazul creşelor. Multe sunt deschise, iar mii de părinţi se înghesuie să-i ducă pe cei mici acolo, în ciuda pericolului.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
De mâine şi până pe 22 martie, şcolile şi grădiniţele din România rămân închise. Regula nu se aplică şi pentru elevii care merg la afterschool, ori în cazul creşelor. Multe sunt deschise, iar mii de părinţi se înghesuie să-i ducă pe cei mici acolo, în ciuda pericolului.
Din cauza riscului de infectare cu noul coronavirus, autorităţile au decis ca şcolile din întreaga ţară să rămână închise până pe 22 martie. Materia ar putea fi recuperată online.
În Sectorul 1 din Capitală, autorităţile le vor pune la dispoziţie elevilor tablete, astfel încât materia să poată fi recuperată mai uşor.
Haos este însă în rândul unităților de învățământ private, de tip afterschool. Pentru că autoritățile au decis că acestea să rămână deschise, unii părinți se înghesuie să-i ducă pe cei mici.
La Universitatea de Medicină Carol Davila cursurile au fost suspendate până la sfârşitul acestei luni. De astăzi şi studenţii Academiei de Poliţie au plecat acasă.
Cum la Universitatea Politehnica din Bucureşti nu s-a luat încă o decizie în acest sens, studenţii cer suspendarea cursurilor printr-o petiţie online.
În ciuda acestei situații, astăzi deputații au amânat pentru joi proiectul de lege prin care angajatorii ar fi fost obligați să dea liber unuia dintre părinți cu copii de cel mult 12 ani, atunci când școlile se închid.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰