Greșeli în lanț la Spitalul Județean din Suceava, devenit focar de coronavirus
Din greşeală în greşeală. Aşa a ajuns Spitalul din Suceava Lombardia României, cel mai roşu punct al pandemiei. Cifrele vorbesc de la sine: şase dintre cei paisprezece morţi de coronavirus sunt de aici, iar numărul celor infectaţi creşte de la o oră la alta în tot judeţul. Gheorghe Flutur, preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, este printre cei testaţi pozitiv.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Din greşeală în greşeală. Aşa a ajuns Spitalul din Suceava Lombardia României, cel mai roşu punct al pandemiei. Cifrele vorbesc de la sine: şase dintre cei paisprezece morţi de coronavirus sunt de aici, iar numărul celor infectaţi creşte de la o oră la alta în tot judeţul. Gheorghe Flutur, preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, este printre cei testaţi pozitiv.
14 oameni au murit până acum în România din cauza coronavirusului. Şase dintre ei au fost internaţi în Spitalul din Suceava, care s-a transformat într-un focar. Un accident epidemiologic, aşa cum ministrul Sănătăţii a catalogat situaţia.
Greşeli în serie au pus în pericol vieţile medicilor, ale asistenţilor şi ale pacienţilor. Bolnavii confirmaţi pozitiv cu COVID-19 au împărţit saloanele cu cei neinfectaţi. Iar medicii care îi îngrijeau au fost condammnaţi la contaminare.
Toți angajații Spitalului Județean Suceava asteptă să fie testați
Până acum, 83 de salvatori au nevoie de salvare. De luni, toţi cei 1.300 de angajaţi ai spitalului aşteaptă să fie testaţi. În faţa secţiei de boli infecţioase, se formează cozi imense în fiecare dimineaţă.
O echipă a Ministerului Sănătăţii a fost trimisă de urgenţă la Spitalul din Suceava. Unitatea medicală a fost închisă 48 de ore pentru dezinfectie. Pacienţii vor fi transferaţi în alte spitale din Iaşi. La Suceava mai rămân doar bolnavii confimaţi cu COVID -19. Printre ei, un asistent medical şi un ambulanţier de la Serviciul de Ambulanţă din Suceava. Bolnavii vor fi internaţi în secţia de boli infecţioase, într-o clădire separată, care are 248 de paturi. Acum sunt ocupate aproape jumătate. 34 dintre pacienţi sunt chiar medicii Spitalului Judeţean.
Nu se ştie ce se va întâmpla cu prematurii internaţi la Terapie Intensivă. Cel mai fragil are 670 de grame. Medicii nu au echipamente de protecţie pentru Covid 19 şi nici nu au fost testaţi. Dar au decis să rămână să îngrijească bebeluşii.
Demiteri la vârf în Suceava
Ministerul Sănătăţii a demis conducerea DSP şi a propus schimbarea din funcţie a managerului. Decizia aparţine Consiliului Judeţean condus de Gheorghe Flutur. Însă politicianul tocmai a fost testat pozitiv şi este internat la Spitalul din Suceva.
Rudele celor răpuşi de coronavirus şi de neglijenţa din spital fac acum acuzaţii grave.
Pacienta s-a internat pe 10 martie. A fost testată imediat pentru COVID-19, iar rezultatul a fost negativ. Un al doilea test făcut la zece zile distanţă a ieşit pozitiv. Ieri, femeia s-a stins.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰