Doamnele, invitate să admire Timişoara din vaporaşele care au început cursele pe Bega
De ziua lor, doamnele au fost invitate să admire Timişoara din vaporaşele care au început cursele pe Bega. Înainte de îmbarcare, au primit flori şi felicitări, iar pentru ele plimbarea a fost gratuită.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
- Prima cursă pe Bega a fost acum 150 de ani.
- În 1960, transportul de persoane a fost însă întrerupt.
De ziua lor, doamnele au fost invitate să admire Timişoara din vaporaşele care au început cursele pe Bega. Înainte de îmbarcare, au primit flori şi felicitări, iar pentru ele plimbarea a fost gratuită.
Plimbarea pe Bega a fost bine venită şi pentru turiştii care au ajuns la Timişoara.
Prima cursă pe Bega a fost organizată acum mai bine de 150 de ani. În 1960, transportul de persoane a fost însă întrerupt. Abia din 2018 a fost reluat. Acum, Timişoara este singurul oraş din România cu transport public pe apă.
Ca alternativă la transportul în comun, în capitala Banatului, oamenii pot folosi și cele aproximativ 400 de biciclete și 100 de trotinete puse la dispoziţie de autorităţi.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰