Un nou trend prinde tot mai bine pe litoralul românesc. Din ce în ce mai mulţi turişti şi localnici vor permis de navigaţie
Din ce în ce mai mulţi turişti şi localnici vor să navigheze pe cont propriu. Sunt de două ori mai mulţi învăţăcei la cursurile de profil comparativ cu anul trecut. Şi au ales această perioadă dintr-un motiv bine întemeiat. Vara îi va prinde cu permisul de navigaţie în buzunar.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Din ce în ce mai mulţi turişti şi localnici vor să navigheze pe cont propriu. Sunt de două ori mai mulţi învăţăcei la cursurile de profil comparativ cu anul trecut. Şi au ales această perioadă dintr-un motiv bine întemeiat. Vara îi va prinde cu permisul de navigaţie în buzunar.
Cursurile sunt şi practice şi teoretice. Şi durează doar câteva zile.
Costul poate ajunge până la 2.000 de lei în funcţie de complexitate. După absolvire, cursanții primesc o diplomă pe baza căreia se vor înscrie la examenul final. Testul îl vor susţine la Autoritatea Navală Română şi tot de acolo vor primi permisul cu valabilitate internaţională.
Acest tip de permis este necesar pentru orice ambarcaţiune, care are peste doi metri şi jumătate lungime.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰