Un profesor de sport din Bacău trăieşte de patru ani cu o mână bionică
Marius avea 28 de ani când trenul i-a retezat braţul stâng. A alergat singur, până la spital, cu braţul rupt, cerând ajutor. De la Bacău a fost trimis la Bucureşti. A fost prea târziu pentru el. Soţia şi fiul i-au dat putere să lupte cu handicapul
Marius avea 28 de ani când trenul i-a retezat braţul stâng. A alergat singur, până la spital, cu braţul rupt, cerând ajutor. De la Bacău a fost trimis la Bucureşti. A fost prea târziu pentru el. Soţia şi fiul i-au dat putere să lupte cu handicapul
Marius a fost lovit de tren. Era iarnă şi ceaţă. Bărbatul n-a simţit pericolul şi s-a grăbit să treacă peste şinele de cale ferată. Trenul i-a retezat mâna stângă.
A mers pe jos, până la spitalul din Bacău. De acolo a fost trimis la Bucureşti. Marius a pierdut atunci lupta cu timpul şi niciun medic nu i-a mai putut salva braţul.
Gândul că acasă îl aşteaptă soţia şi băieţelul i-a dat putere. Marius are acum o mână bionică. A renunţat la arbitrajul în fotbal, dar este profesor de sport la o şcoală din oraş.
- Mărturia tatălui Andreei, tânăra care şi-a luat viaţa pentru a scăpa de bătăile soţului. Ultimele cuvinte...
- Ultimul rămas bun al Andreei pentru cei dragi. Cu doar câteva ore înainte de a se sinucide, tânăra mămică...
- O mamă a doi copii din Bacău a ales moartea la doar 25 de ani. Andreea a lăsat un bilet de adio
- Doi polițiști, agresați în Bacău. Unul a fost lovit cu piciorul, altul a fost mușcat de deget
- Cum şi-a jefuit părinţii o tânără din Bacău. Seiful cu 100.000 € și bijuterii, dezgropat dintr-o pădure...
Marius nu s-a lăsat învins de handicap. Stângaci fiind, a învăţat să scrie cu mâna dreaptă. Apoi şi-a dat examenele.
Profesorul de sport nu-şi lasă niciodată elevii să simtă că-i e greu. Deşi mâna bionică devine un chin după o zi de muncă.
Marius mai are o problemă. Braţul bionic s-a uzat. Iar degetele de sub mânuşa de silicon abia se mai strâng. Tânărul de 32 de ani ar avea nevoie şi de un cot electric pentru o mai mare mobilitate. Costă 10.000 de euro, însă. Prea mult pentru un profesor care câştigă puţin peste 1.000 de lei pe lună. Îi mulţumeşte lui Dumnezeu, însă, pentru familia pe care o are, pentru prieteni şi, mai ales, pentru că este în viaţă.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰