Observator » Ştiri sociale » Zeci de cluburi şi-au închis porţile după tragedia din Colectiv

Zeci de cluburi şi-au închis porţile după tragedia din Colectiv

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 07.11.2015, 19:36 | Modificat la 07.11.2015, 19:49

Apreciat în multe topuri pentru viaţa de noapte activă, Bucureştiul pare să devină una dintre cele mai liniştite capitale europene. În urma tragediei de la Colectiv, zeci de cluburi şi-au închis porţile pentru renovări sau chiar definitiv

Apreciat în multe topuri pentru viaţa de noapte activă, Bucureştiul pare să devină una dintre cele mai liniştite capitale europene. În urma tragediei de la Colectiv, zeci de cluburi şi-au închis porţile pentru renovări sau chiar definitiv

Clubul Chat Noir era plin în fiecare seară de weekend. Zeci de tineri se distrau fără vreun gând că ar putea fi în pericol.

Alte cluburi din centrul Capitalei au intrat în renovare, ca să se alinieze tuturor standardelor de siguranţă. Nimeni nu ştie când se vor redeschide, pentru că nimeni nu mai este dispus să-şi asume vreun risc.

Articolul continuă după reclamă

Patronul unuia dintre cele mai vechi cluburi din Bucureşti, Expirat, a anunţat recent, tot pe o reţea de socializare, că închide porţile definitiv.

Însă nu doar proprietarii cluburilor par să se fi trezit la realitate, ci şi tinerii care voiau să se relaxeze la sfârşit de săptămână.

În Bucureşti, sunt înregistrate la Registrul Comerţului aproape 7.000 de cluburi. Însă mai puţin de 3.000 aveau activitate înainte de incidentul din Colectiv.

Pe acelaşi subiect