Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Ziua Femeii, sărbătorită pe 8 martie

Începutul primăverii aduce o serie importantă de sărbători, iar una dintre acestea este Ziua Femeii, sărbătorită, în fiecare an, pe 8 martie, atât în România, cât şi în foarte multe alte ţări.

de Redactia Observator

la 07.03.2025 , 15:48

Ziua Femeii, sărbătorită pe 8 martie Ziua Femeii, sărbătorită pe 8 martie - Shutterstock

Ceea ce se consideră astăzi Ziua Internaţională a Femeii are o istorie aparte, bazată pe mai multe elemente, inclusiv pe o decizie importantă luată, în urmă cu aproximativ un secol, de nimeni altul decât Vladimir Ilici Lenin.

În ciuda trecutului tumultos, Ziua Internaţională a Femeii se remarcă astăzi drept o zi a bucuriei, fericirii şi dragostei, dar şi un element important în ceea ce înseamnă, în fapt, venirea primăverii.

Legătura dintre Lenin şi Ziua Femeii 

Articolul continuă după reclamă

Puţină lume ştie că, în 1921, Vladimir Ilici Lenin a decretat 8 martie ca fiind Ziua Femeii. Totul ar fi plecat de la un eveniment produs începând cu 8 martie 1917, conform calendarului nou.

Pe acelaşi subiect

Atunci ar fi izbucnit o grevă a femeilor din Sankt Petersburg. Acestea aveau mai multe solicitări printre care încheierea Primului Război Mondial, sfârşitul raţionalizării alimentelor sau garantarea dreptului femeilor la vot.

Ziua Internaţională a Femeii a purtat, însă, mai multe denumiri de-a lungul timpului, precum Ziua Femeii Socialiste sau "Ziua Internațională a Luptei Feministe".

Ce ţări sărbătoresc Ziua Femeii pe 8 martie

În principiu, aproape toate statele lumii s-au raliat ideii de a sărbători Ziua Femeii pe 8 martie, chiar dacă unele au luat o decizie în acest sens abia în 1975, prin intermediul Naţiunilor Unite.

Există ţări care au decis inclusiv ca Ziua Femeii să fie zi liberă pentru femei cum, de exemplu, în România, ziua de 1 iunie, Ziua Copilului, a devenit zi liberă pentru părinţi pentru ca aceştia să se bucure de timp petrecut alături de cel mic sau cei mici.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Sunteţi de acord cu decizia BEC de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu?
Observator » Ştiri sociale » Ziua Femeii, sărbătorită pe 8 martie