Alexia Ioana Tatu a câştigat, duminică, finala românească a fetelor la categoria U14, la Wimbledon, după ce a întrecut-o în două seturi pe Andreea Diana Soare, notează news.ro.

Veronica Micu
de Veronica Micu

la 10.07.2022, 17:02

UPDATE: Alexia Ioana Tatu, favorita numărul 1 a turneului, s-a impus cu 7-6 (2), 6-4, după un meci pe care l-a dominat şi în care a reuşit să aibă procente mai bune decât Andreea la punctele câştigate cu primul serviciu şi cu al doilea serviciu.

A fost primul turneu de la Wimbledon destinat juniorilor U14. În competiţia feminină au participat 16 sportive, care au fost împărţite în patru grupe. Câştigătoarele grupelor au fost calificate direct în semifinale. Desfășurat în premieră la ediția din acest an, turneul juniorilor under-14 de la Wimbledon va avea o finală sută la sută românească în turneul rezervat fetelor.

Finală românească la Wimbledon 2022. Alexia Tatu și Andreea Soare luptă pentru trofeu la U14

Alexia Tatu, din Buzău, este cap de serie 1 și a trecut de argentinianca Sol Ailin Larraya Guidi (6-0, 6-3), în vreme ce Andreea Soare, din Medgidia, a eliminat-o pe britanica Isabelle Britton (6-0, 7-5).

Competiția s-a jucat pe sistem grupe, patru grupe a câte patru jucători care și-au obținut locurile în turneu după ce au câștigat turnee notabile în Europa.

În grupe, Alexia și Andreea au obținut numai victorii.

Astfel, Alexia Tatu le-a învins pe Giselle Isabella Guillen (Australia), cu 6-2, 6-4, pe Marianne Angel (Mexic), cu 3-6, 6-0, 10-2 și pe Arabella Loftus (Marea Britanie, favorita numărul 7), cu 6-1, 6-0.

La rândul ei, Andreea Soare a câștigat partidele cu Aishwaraya Jadhav (India), scor 6-3, 6-2, cu Aishi Das (Noua Zeelandă), scor 6-4, 6-4 și cu Mika Stojavljevic (Marea Britanie), scor 1-6, 6-4, 10-3.

Elena Rîbakina, campioana Wimbledon 2022

La 23 de ani, Elena Rîbakina, din Kazahstan, a câştigat turneul de grand slam de la Wimbledon, după ce a trecut de tunisianca Ons Jabeur, scor 3-6, 6-2, 6-2. Rîbakina s-a impus după un meci de o oră şi 47 de minute. Locul 23 mondial, ea a mai câştigat doar două turnee, în 2019 la Bucureşti şi în 2020 la Hobart. Ons Jabeur, locul 2 mondial, era prima sportivă africană prezentă în finală de grand slam.

În semifinale, Elena Rîbakina a eliminat-o pe Simona Halep, cu 6-3, 6-3.

Halep şi Rîbakina au mai fost adversare de trei ori: Halep s-a impus în 2020 la Dubai şi în 2021 la US Open, iar în 2019, la Wuhan, Elena Rîbakina a trecut în sferturi profitând de abandonul româncei.

Observator » Sport » Alexia Tatu, campioană la Wimbledon U14 după o finală românească. A fost prima ediţie a turneului destinat junioarelor U14