Atleta Alina Rotaru-Kottmann s-a clasat, joi, pe locul 7 în finală la săritura în lungime, cu o performanţă de 6.67 metri, la Jocurile Olimpice de la Paris.

la 08.08.2024 , 22:31

Alina Rotaru-Kottmann
Alina Rotaru-Kottmann - Profimedia

Alina Rotaru-Kottmann a intrat a şasea în finală, iar prima săritură a măsurat 6.46 metri, la fel şi cea de-a doua, iar ultima a fost de 6.65 metri, cu care a intrat în finala de 8 de pe locul 7.

JO 2024. Alina Rotaru-Kottmann, locul 7 în finală la sărituri în lungime

Atleta tricoloră a continuat cu sărituri de 6.55, 6.67 şi 6.50 metri, iar clasarea finală a fost pe locul 7. Rotaru, medaliată cu bronz la CM din 2023, cu 6,88 metri, a fost pe locul 9 în calificări, cu 6.63 metri.

Medalia de aur a revenit sportivei Tara Davis-Woodhall (SUA, 7.10 metri), urmată pe podium de Malaika Mihambo (Germania, 6.98) şi Jasmine Moore (SUA, 6.96), relatează news.ro.

La lungime, dar şi la triplusalt a fost calificată şi Florentina Iuşco, suspendată însă de TAS după ce a fost depistată pozitiv la furosemid, un diuretic aflat pe lista interzisă a WADA.

Rezultatele de până acum ale atleţilor români la JO de la Paris sunt: Andreea Elena Taloş - locul 10 în finală la triplusalt, Diana Ion – locul 13 triplusalt, Daniela Stanciu – locul 19, săritura în înălţime, Rareş Toader – locul 18, aruncarea greutăţii, Stella Rutto – locul 31, 3.000 metri obstacole, Alexandru Novac – locul 16, aruncarea suliţei, Bianca Ghelber – locul 9, aruncarea ciocanului, Andrea Mikloş – locul 14, 400 metri, Alin Firfirică – locul 11, aruncarea discului.

Delegaţia atletică tricoloră va mai avea reprezentare în proba de maraton, prin Delvine Relin Meringor şi Joan Chelimo Melly.

Aţi putea să vă îndepliniţi sarcinile de serviciu într-un interval de lucru mai scurt?
Observator » Sport » Alina Rotaru-Kottmann, pe locul 7 în finala probei de sărituri în lungime de la JO 2024