Andrei Anghel a ajuns în semifinalele probei de 50 de metri spate la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Melbourne, Australia. David Popovici nu s-a calificat în finala de 400 de m liber, încercând să se menajeze pentru cea de 100 de m liber. Robert Glinţă a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări.

la 15.12.2022, 07:56

Campionatele Mondiale de la Melbourne
Campionatele Mondiale de la Melbourne - Profimedia

Robert Glință avea speranțe mari în proba de 50 de metri spate, după ce a ratat calificarea în semifinale la 100 metri liber, la Campionatele Mondiale de înot din Melbourne, Australia. Din nefericire însă, înotătorul român a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări.

Andrei Anghel a reuşit însă să se califice cu al 7-lea timp în semifinale, după o cursă perfectă. Tânărul înotător visează acum la marea finală. El a câștigat seria din care a făcut parte cu timpul de 23 de secunde și 12 sutimi.

Nici David Popovici nu a obţinut calificarea în finala probei de 400 de m liber, la Campionatele Mondiale în bazin scurt. Popovici s-a menajat pentru finala de la 100 m liber, care va avea loc joi, de la 10.42. El a terminat seria din care a făcut parte pe locul 7, fără să forțeze, cu timpul de 3 minute, 58 de secunde și 48 de sutimi.

Programul este adaptat la ora României.

Competiția poate fi urmărită live exclusiv pe AntenaPLAY.

Preferaţi ca pentru masa de Paşte să preparaţi cât mai multe produse în casă, pentru a evita E-urile?

Observator » Sport » Andrei Anghel, în semifinalele probei de 50 de metri spate; David Popovici a ratat finala de 400 de m liber. Robert Glinţă, nevoit să se retragă