Simona Halep, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-3, 2-6, 7-6 (2), pe italianca Roberta Vinci, locul 34 WTA, calificându-se în optimile de finală ale Madrid Open. Halep, deţinătoarea trofeului la acest turneu de categorie Premier Mandatory, a fost condusă cu 5-2 în decisiv, dar a reuşit să întoarcă soarta partidei.

Simona Halep a fost încurcată de "slice-ul" lui Vinci, o jucătoare de 34 de ani. Italianca a trimis mingea cu lungimea şi înălţimea potrivite, s-a apărat cu reverul ei "tăiat" şi a găsit cele mai bune unghiuri cu lovitura de dreapta. Mai mult, ea a rupt ritmul cu mingi scurte şi veniri inspirate la fileu, folosind astfel tot arsenalul unei jucătoare experimentate şi pricepute pe zgură. Halep a fost mai bună când a jucat agresiv şi a mişcat-o mult pe adversară. Dar în cele mai multe momente, ea a fost lipsită de precizie şi de răbdare, s-a enervat ca în numeroase alte meciuri şi, după un set bun, a fost depăşită deseori de Vinci. Aflată la un ghem de eliminare, Simona Halep are meritul de a nu fi renunţat şi de a se fi agăţat de fiecare minge, pentru o întoarcere spectaculoasă de scor.

Meciul a început echilibrat. Vinci a reuşit break-ul la 2-2, dar Halep a câştigat apoi patru ghemuri la rând, punând setul în dreptul ei, cu 6-3, după 37 de minute. Echilibrat a început şi setul secund şi tot italianca a făcut primul break, la 3-2. Halep nu a avut reacţie, astfel că Vinci a egalat la seturi, cu 6-2, după alte 31 de minute de joc.

Antrenorul Darren Cahill a venit pe teren şi a sfătuit-o pe Halep să aibă mai multă răbdare, să lungească punctele şi să continue să atace reverul adversarei. Sportiva română nu a aplicat sfaturile antrenorului şi s-a văzut repede condusă în decisiv, cu 1-4, după un break la 1-2, apoi cu 2-5. Simona Halep a recuperat break-ul la 3-5 şi apoi a egalat la 5. Setul a ajuns în tie-break, pe care Halep l-a câştigat fără probleme, cedând doar două puncte. Meciul a durat o oră şi 55 de minute.

În faza următoarea, Halep va evolua cu Samantha Stosur, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 16. Halep şi Stosur s-au întâlnit de nouă ori până în prezent, românca impunându-se de cinci ori. Ultimele partidă a avut loc la Miami Open, când Halep a câştigat, în optimi, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2.

Calificarea în optimi la Madrid Open este recompensată cu un premiu de 68.000 de euro şi cu 120 de puncte WTA.

Sursa: Agerpres

Sunteţi de acord ca permisul auto să poată fi obţinut de la 17 ani?

Observator » Sport » Calificare cu emoţii pentru Simona Halep! Locul 8 WTA merge în optimile de finală de la Madrid, după un meci dur