Campionatul Italiei - AS Roma a revenit pe primul loc

AS Roma a învins-o pe Udinese cu scorul de 3-1, miercuri seara, pe teren propriu, revenind pe primul loc în clasament.

''Giallorossi'' conduceau cu 2-0 după zece minute, prin golurile înscrise de Miralem Pjanic (4) și Douglas Maicon (9). Ivorianul Gervinho (63) l-a marcat pe al treilea, în timp ce pentru friulani a punctat ex-stelistul Cyril Thereau (77).

Napoli, cu fundașul Vlad Chiricheș titular, a dispus cu 2-0 de Palermo, în timp ce Fiorentina, cu portarul Ciprian Tătărușanu între buturi, s-a impus cu 2-0 la Verona, în fața echipei locale Hellas.

Campioana Juventus nu își găsește ritmul și a fost învinsă de Sassuolo, cu 1-0, ''Bătrâna Doamnă'' jucând mai bine de o repriză în zece oameni.

Lazio a deschis scorul la Bergamo, dar Atalanta a punctat de două ori în ultimele 20 de minute și a obținut victoria. Ștefan Radu a fost doar rezervă la oaspeți.

Rezultate:

Miercuri

Atalanta Bergamo — Lazio 2-1

Au marcat: Dusan Basta 69 (autogol), Alejandro Gomez 86, respectiv Lucas Biglia 16.

Frosinone — Carpi 2-1

Au marcat: Daniel Ciofani 51, Paolo Sammarco 90+1, respectiv Luca Marrone 67.

Cartonașe roșii: Danilo Soddimo 72, respectiv Marco Borriello 72.

Hellas Verona — Fiorentina 0-2

Au marcat: Rafael Marquez 25 (autogol), Nikola Kalinic 57.

Napoli — Palermo 2-0

Au marcat: Gonzalo Higuain 39, Dries Mertens 80.

AC Milan — Chievo Verona 1-0

A marcat: Luca Antonelli 52.

AS Roma — Udinese 3-1

Au marcat: Miralem Pjanic 4, Douglas Maicon 9, Gervinho 63, respectiv Cyril Thereau 77.

Torino — Genoa 3-3

Au marcat: Maxi Lopez 28, Davide Zappacosta 34, Panagiotis Tachtsidis 89 (autogol), respectiv Diego Laxalt 26, 90+4, Leonardo Pavoletti 67.

Cartonaș roșu: Felipe Melo (Inter) 61.

Joi se va juca ultimul meci al rundei, Sampdoria — Empoli.

În clasament, pe primul loc se află AS Roma, cu 23 puncte, urmată de Napoli, 21 p, Fiorentina, 21 p, Inter Milano, 21 p, Sassuolo, 18 p, Lazio, 18 p, etc. Juventus se află pe locul 12, cu 12 puncte.

Sursa: AGERPRES

V-aţi donat mobila, hainele sau electrocasnicele pe Facebook?