Video Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur în finala de 500 de metri, la CM de kaiac-canoe

Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur în finala de la 500 de metri, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg, din Germania. Cu doar câteva ore înainte, românul în vârstă de 25 de ani obținuse en-fanfare calificarea în finală, după ce şi-a distrus concurenţa. Competiția poate fi urmărită în perioada 25 - 27 august LIVE în AntenaPLAY.

la 25.08.2023, 19:37

Vezi și

Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur la proba de 500 de metri de la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe din Duisburg, Germania. Chirilă a terminat pe primul loc cu timpul 01:45.373! Românul a fost urmat pe podium de favoritul publicului, germanul Scheibner.

"Mă simt foarte bine, vă mulţumesc tuturor pentru încurajări. Iubesc această zonă. Cursa de 1000 de metri rămâne favorita mea. Dar o iubesc şi pea cea de 500 de metri, doar sunt campion mondial acum", a declarat Cătălin Chirilă, după finala de la 500 de metri liber, potrivit AS.RO.

Calificare fără probleme în finala de la 500 de metri pentru Cătălin Chirilă

Chirilă, vicecampion mondial în această probă neolimpică, a câştigat prima semifinală, fiind urmat de germanul Conrad Schneider, 01 min 47 sec 994/1000. Al doilea timp a fost reuşit de moldoveanul Serghei Tarnovschi, care a câştigat semifinala a doua în 01 min 47 sec 246/1000. În semifinala a treia s-a impus ucraineanul Pavlo Altuhov, în 01 min 48 sec 245/1000. Chirilă avusese cel mai bun timp şi în serii (01 min 47 sec 349/1000).

Cătălin Chirilă s-a calificat cu al doilea timp în finala de la 1.000 metri (3 min 45 sec 235/1000), care va avea loc sâmbătă, de la ora 13:01, LIVE în AntenaPLAY. Competiţia contează pentru calificarea la JO 2024, primii 6 din finală urmând să obţină biletele pentru Paris. Chirilă este campionul mondial en titre în această probă.

Cătălin Chirilă, campion mondial şi european la kaiac-canoe

Chirilă este campion mondial şi european la kaiac-canoe. Dacă la Mondialele de anul trecut, din 2022, nici nu a ştiut să se bucure după ce a câştigat proba de 1000 de metri, de această dată sportivul român a avut tot planul făcut.

"Încercam să îmi imaginez cum e să câştig o nouă medalie de aur şi cred că satisfacţia e şi mai mare. Când am ieşit prima oară campion mondial eram oarecum în necunoştinţă de cauză şi nu ştiam ce o să se întâmple. Am mai trecut prin sentimentul acela şi, dacă reuşesc să reconfirm această poziţie, sentimentul o să fie multiplicat. Cadouri îmi tot fac, sculele de pescuit sunt la ordinea zilei. După Campionatul Mondial primul cadou pe care mi-l voi face o să fie o vacanţă binemeritată în Deltă. Voi petrece alături de iubita mea, câteva zile foarte mult aşteptate" a declarat Cătălin Chirilă, pentru AntenaSport, înainte de a pleca spre Duisburg.

Când ţineţi post negru, renunţaţi inclusiv la apă?

Observator » Sport » Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur în finala de 500 de metri, la CM de kaiac-canoe