Clasamentul în Liga I după a doua etapă din play-out

Luni seara, Dinamo Bucureşti şi Petrolul Ploieşti au încheiat la egalitate, 1-1, duelul care a încheiat, practic, etapa a doua din play-off şi play-out.

la 02.04.2024, 12:45

Dinamo s-a împiedicat în meciul cu Petrolul şi rămâne pe loc direct retrogradabil în clasamentul Ligii I - Facebook/Dinamo
  • Lupta în Liga I continuă să fie extrem de echilibrat, chiar şi după disputarea etapei a doua din play-off şi play-out.

Dinamo a deschis scorul spre finalul primei reprize, graţie unui gol marcat de Gabriel Moura, iar Petrolul a egalat la ultima faza a meciului, dintr-un penalty transformat de Gicu Grozav, fost stat al naţionalei României.

Finalul partidei a fost unul extrem de controversat. Oficialii meciului, inclusiv cei din cabina VAR, au avut nevoie de circa 10 minute pentru a stabili dacă se impune acordarea penaltiului transformat de Grozav.

Rezultatul final este unul nefavorabil celor de la Dinamo care intră în criză de timp în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Clasamentul Ligii I, după disputarea a două etape din play-off şi din play-out, arată astfel: