Echipa României a obţinut medaliile de argint la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia), sâmbătă, după ce dominase calificările de joi.

Ana Maria Ghiarasim
de Ana Maria Ghiarasim

la 19.12.2020, 17:38

Echipa feminină a României, medaliată cu argint la Campionatele Europene de la Mersin - Facebook/Federația Română de Gimnastică
  • În calificări, România a ocupat primul loc, cu un total de 159,496 puncte, urmată de Ucraina,154,896 puncte, şi Ungaria, 154,129 puncte.

România (Larisa Iordache, Ioana Stănciulescu, Silvia Sfiringu, Antonia Duţă, Daniela Trică) a totalizat 154,496 puncte, fiind depăşită cu puţin de Ucraina (Anastasia Bacinska, Elizaveta Gubareva, Anastasia Motak, Anghelina Radivilova, Diana Varinska), care a obţinut aurul cu 154,663 puncte. Pe locul al treilea s-a clasat Ungaria (Csenge Maria Bacskay, Dorina Boeczoego, Zsofia Kovacs, Mirtill Makovits, Zoja Szekely), cu 151,597.

Diferenţa a fost făcută de nota mică primită de Ioana Stănciulescu la paralele (9,800).

Larisa Iordache a fost singura din echipa României care a făcut toate cele patru aparate, primind 14,166 la sărituri, 13,100 la paralele, 14,133 la bârnă şi 12,766 la sol. Silvia Sfiringu a fost notată cu 14,200 la sărituri, 12,166 la paralele şi 12,366 la bârnă. Antonia Duţă a primit 12,800 la sol. Ioana Stănciulescu a obţinut 13,500 la sărituri, 9,800 la paralele şi 13,033 la sol, iar Daniela Trică a luat 12,466 la bârnă.

Pe aparate, româncele au avut cea mai bună evoluţie la sărituri, 41,866 puncte, şi cea mai slabă la paralele, 35,066. La bârnă totalul a fost de 38,965, iar la sol de 38,599.

De fapt, Ucraina a fost superioară României doar la paralele, aparat la care Ungaria a fost cea mai bună.

Larisa Iordache s-a calificat în patru finale

România va avea reprezentante în toate finalele pe aparate de duminică.

Larisa Iordache s-a calificat în patru finale, la sărituri cu a treia medie (13,716, după note de 13,933 şi 13,500), la paralele cu a doua notă (13,566), la bârnă cu prima notă (13,633), iar la sol tot cu prima notă (13,433). Ioana Stănciulescu va evolua şi ea în finala de la sărituri, unde a avut a şasea medie (13,383, după note de 13,700 şi 13,066), Silviana Sfiringu s-a calificat în finală la bârnă cu a doua notă (13,100), iar Irina Antonia Duţă va evolua în finala de la sol în care a reuşit să acceadă cu a doua notă (13,200).

Observator » Sport » Echipa feminină a României, medaliată cu argint la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Mersin