FCSB a reușit să câștige meciul cu CSKA 1948 Sofia, scor 3-2, și s-a calificat în turul 3 al preliminariilor Conference League. Echipa roș-albaștrilor o va întâlni pe Nordsjaelland, vicecampioana Danemarcei.

la 03.08.2023, 23:40

FCSB - CSKA 1948 Sofia 0-0, în Conference League. - Hepta

FCSB a dominat meciul încă de la început, iar în minutul 27 a deschis scorul prin Djokovic, care a marcat primul său gol pentru FCSB. Vicecampioana a intrat în avantaj la pauză, dar CSKA 1948 a reușit să egaleze în minutul 49 prin Pedrinho.

FCSB - CSKA 1948 Sofia 3-2, în Conference League

Daskalov a înscris şi el în minutul 68 şi oaspeţii au preluat conducerea egalând scorul general. FCSB a mai avut un gol anulat în minutul 75, la Alexandru Băluţă, pentru ofsaid. Însă, în minutul 82, Djokovic a reuşit dubla înscriind superb, după o pasă a lui Alexandru Băluţă. Scorul final, 3-2, a fost stabilit de Octavian Popescu, în minutul 90+1 şi FCSB.

FCSB a jucat pe stadionul Arcul de Triumf returul din al doilea tur al preliminariilor UEFA Conference League, cu casa închisă, după ce a fost suspendată de UEFA în urma scandărilor fanilor de la meciul cu West Ham. În tur, vicecampioana României s-a impus cu 1-0.

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Haruț, Radunovic - Șut, Djokovic, Olaru - Miculescu, Compagno, Fl. Coman

Rezerve: Vlad, Panțâru, Oct. Popescu, Lixandru, Edjouma, Chiricheș, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Băluță, Pantea, Radaslavescu, Cordea

Antrenor: Elias Charalambous

CSKA Sofia: Naumov - Gurishta, Petrov, Helinton, Rapnouil - Daskalov, Umarboev - Rusev, Sotichkov, Pedrinhho - Kjartansson

Rezerve: Ganev, Madzharov, Orachev, Thalis, Karagaren, Wankewai, Vutov, Tsenov, Viyachki, Nguinda, Kirilov

Antrenor: Atanas Ribarski

Stadion: Arcul de Triumf

Arbitru: Xhaja Juxhin / Asistenți: Bregasi Nertil, Arber Pema (toți din Albania)

Preferaţi ca pentru masa de Paşte să preparaţi cât mai multe produse în casă, pentru a evita E-urile?

Observator » Sport » FCSB - CSKA 1948 Sofia 3-2, în Conference League. Vicecampioana României s-a calificat în turul trei