Liverpool a câştigat Cupa Angliei în 2022 după o finală cu Chelsea. Este a doua Cupă câştigată de Liverpool în acest sezon, după Cupa Ligii.

la 14.05.2022, 21:50

Liverpool a câştigat Cupa Angliei, după loviturile de la 11 metri. În timpul regulamentar de joc, de 90 de minute, scorul a fost 0-0. Tabela a rămas neschimbată şi cele două reprize de prelungiri. La loviturile de departajare, echipa antrenată de Jurgen Klopp s-a impus cu 6-5.

Finala a fost dominată aproape integral de Liverpool. "Cormoranii" au avut marile ocazii ale partidei, inclusiv două şuturi în bară în finalul celor 90 de minute, în minutele 83, respectiv 84. Singurul moment cu emoţii pentru Liverpool a fost în prima repriză. Vedeta Mohamed Salah s-a accident şi a fost schimbat în minutul 34.

Pentru Liverpool urmează acum o altă finală, cel mai important meci al sezonului, partida cu Real Madrid din finala UEFA Champions. Meciul este programat pe 28 mai şi se va disputa la Paris, pe Stade de France.

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Sport » Finala Cupei Angliei 2022. Chelsea - Liverpool, 0-0, 5-6 după loviturile de departajare. Liverpool câştigă Cupa Angliei după 16 ani