Max Verstappen a câştigat detaşat Marele Premiu al Bahrainului. Olandezul a fost lider din primul tur până în ultimul. Cursa pentru Marele Premiul al Bahrainului a fost live pe Antena 1 şi AntenaPlay. Antena este casa Formulei 1™ în România pentru următorii 3 ani. Cele 24 de curse ale celui mai spectaculos sezon din istoria legendară a acestui sport vor fi transmise integral de posturile Antena şi platforma AntenaPLAY.

la 02.03.2024, 18:49

Desfăşurarea cursei:

UPDATE: Marele Premiu al Bahrainului a fost câştigat fără emoţii de Max Verstappen. Pilotul lui RedBull a condus cursa de la început până la final. Colegul său Perez a terminat pe locul 2, iar Sainz de la Ferrari a terminat pe locul 3. Sergio Perez, coechipierul lui Verstappen de la Red Bull, a încheiat cursa pe locul al doilea, la o distanţă considerabilă de pilotul olandez. Podiumul a fost completat de Carlos Sainz, pilotul celor de la Ferrari. Charles Leclerc, cel care a plecat al doilea din cursa de la Sakhir, a trecut linia de sosire al patrulea. De asemenea, Max Verstappen a obţinut şi punctul bonus pentru cel mai rapid tur în prima cursă a sezonului.

Turul 47/57: Charles Leclerc trece pe locul 4, după ce George Russell a greșit frânarea într-un viraj.

Turul 38/57: Charles Leclerc a înregistrat cel mai bun timp de până acum, dar este pe locul 5.

Turul 32/57: Valtteri Bottas a stat aproape un minut, 52,4 secunde, la boxe, după ce mecanicii au întâmpinat dificultăți cu o piuliță.

Turul 25/57: Lewis Hamilton a transmis echipei de la boxe că scaunul lui este rupt.

Turul 24/57: Verstappen "aleargă" practic de unul singur în Bahrain: 10 secunde între el şi Perez, coechipierul lui de la RedBull. Sainz e pe locul 3.

Turul 18/57: Max Verstappen a intrat pentru prima dată la boxe pentru schimbara pneurilor.

Turul 17/57: Mașinile RedBull, pe primele locuri. Max Verstappen este pe primul loc, urmat de Sergio Perez pe locul 2, după ce l-a depășit pe George Russell. Leclerc s-a plâns echipei sale că are probleme mari la frânare.

Turul 11/57: Carlos Sainz l-a depăşit pe Charles Leclerc. Leclerc a intrat la boxe şi a schimbat pe harduri.

Turul 7/57: Sergio Perez îl depășește pe Charles Leclerc și urcă pe locul 3.

Turul 4/57Verstappen e lider detașat. Bătălia pentru locul 2 se dă între George Russell, Charles Leclerc și Sergio Perez.

Turul 1/57: Verstappen e lider după primul tur. Start curat, fără incidente.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu al Bahrainului, sâmbătă, ca urmare a rezultatelor din calificări.

Timpii calificărilor la Marele Premiu al Bahrainului

Din linia a doua vor pleca George Russell de la Mercedes şi Carlos Sainz de la Ferrari. Lewis Hamilton, septuplul campion mondial şi cel mai rapid pilot în a doua sesiune de antrenamente, a avut al nouălea timp în a treia sesiune de calificări a primului Mare Premiu de Formula 1™ din 2024.

Sergio Perez, coechipierul lui Max Verstappen de la Red Bull, va pleca din linia a treia, alături de Fernando Alonso de la Aston Martin. Ce doi piloţi de la McLaren, Lando Norris şi Oscar Piastri, vor pleca din linia a patra, în timp ce Lewis Hamilton şi Nico Hulkenberg vor pleca de pe locurile 9, respectiv 10, citiţi mai multe despre competiţie pe AS.ro.

Ramadanul, o lună sfântă în religia musulmană, începe în acest an la 10 martie şi durează până la 9 aprilie, iar Formula 1 a trebuit să se adapteze la acest calendar religios, nu doar în Bahrain în acest weekend, ci şi pentru a doua reuniune a sezonului, peste o săptămână, în Arabia Saudită. Cursele au fost programate sâmbăta, în timp ce anul trecut cele două curse (la 5 şi 19 martie) au avut loc duminica.

Următoarele trei sezoane de Formula 1™ sunt transmise exclusiv pe Antena 1, Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY. A treia sesiune de antrenament va fi vineri, de la ora 14:30, LIVE în AntenaPLAY. Tot vineri, de la ora 18:00, vor fi calificările pentru Marele Premiu al Bahrainului, care vor fi transmise exclusiv pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Sâmbătă, 2 martie, de la ora 17:00, este marea cursă, prima a noului sezon de Formula 1, LIVE pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Puteţi urmări cursele pe link-urile de mai jos:

Mici cu E.coli şi zgârciuri în loc de carne, printre produsele comercializate în magazine. Aţi avut parte de experienţe neplăcute?

Observator » Sport » Formula 1™: Verstappen câştigă Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă a sezonului. Cursa a fost LIVE pe Antena 1 şi în AntenaPLAY