JO 2024: Mihai Chiruţă s-a calificat în semifinala probei de simplu vâsle

A patra zi a Jocurilor Olimpice de la Paris 2024 a început cu un succes pentru Team România. Canotorul Mihai Chiruță a obținut marți calificarea în proba de simplu vâsle masculin pe distanța de 2.000 de metri, după un finiș cu emoții.

la 30.07.2024 , 12:25

JO 2024: Mihai Chiruţă s-a calificat în semifinala probei de simplu vâsle - Profimedia

Chiruță s-a clasat al treilea, la fotofiniș cu belgianul Tim Brys, care a terminat pe locul doi. Timpul românului, care a evoluat în seria a doua, a fost de 6 minute, 46 de secunde și 32 de sutimi, mai bun ca al primilor trei clasați din prima și a treia serie.

Final de cursă cu emoții pentru Chiruță

Primul a trecut linia de sosire în seria a doua germanul Oliver Zeidler. Finalul cursei a fost unul cu emoții pentru Chiruță, care și-a dozat energia pe tot parcursul evoluției, menținând confortabil poziția a treia, ultima care duce direct în semifinale.

În ultimii 500 de metri, românul a fost nevoit să se întrebuințeze mai serios, pentru a face față atacului americanului Jacob Plihal, care în final a terminat pe locul 4.

JO 2024: Programul sportivilor români

Echipa feminină de gimnastică a României va evolua, marţi, în finala de la Jocurile Olimpice de la Paris. Tot marţi, intră în calificări şi David Popovici la proba de 100 metri liber.

Programul de marţi al sportivilor români la JO:

11:00

• Tenis de masă, Arena 4 Paris Sud
  • Simplu feminin - Turul 2: Bernadette Szocs - Margaryta Pesoţka (Ucraina)

17.50

• Box, Arena Paris Nord / 54 kg feminin - Turul 2: Lăcrămioara Perijoc - Enkhjargal Munguntsetseg (Mongolia)

19:15

• Gimnastică artistică, Arena Paris Bercy / Echipe feminin – FINALĂ: Echipa ROMÂNIEI - Sabrina Voinea, Ana Maria Barbosu, Lilia Cosman, Andreea Preda, Amalia Ghigoarţă