Charles Leclerc a câștigat cursa de la Monaco. Pilotul de la Ferarri a fost cel mai rapid în calificări și și-a păstrat poziția până la finalul cursei. Spectacolul din Formula 1 continuă în Europa, iar cursa din Principat a fost în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Antena este casa Formulei 1™ în România pentru următorii 3 ani. Cele 24 de curse ale celui mai spectaculos sezon din istoria legendară a acestui sport vor fi transmise integral de posturile Antena şi platforma AntenaPLAY.

la 26.05.2024 , 18:30

Marele Premiu din Monaco. Desfășurarea cursei

Turul 78: Charles Leclerc a câștigat cursa de la Monaco. Pe locurile 2 și 3 sunt Oscar Piastri și Carlos Sainz.

Turul 35: Jumătatea cursei de la Monaco. Clasamentul arată ca la început iar Charles Leclerc, Oscar Piastri și Carlos Sainz își păstrează primele poziții.

Articolul continuă după reclamă

UPDATE: Cursa s-a reluat după aproximativ 50 de minute.

Turul 1: Primul incident. Carlos Sainz iese în decor după probeme mecanice la mașină. Două mașini de la Haas și Perez s-au ciocnit. Cursa e oprită, steag roșu.

Update: Charles Leclerc va pleca din pole position în cursa de duminică pe traseul de la Monaco. Sâmbătă, în calificări, pe locul doi s-a clasat Oscar Piastri (McLaren), pe trei a terminat Carlos Sainz (Ferrari), pe patru Lando Norris (McLaren), pe cinci George Russell (Mercdes) şi, abia pe şase, Max Verstappen (Red Bull Racing).Fernando Alonso, Sergio Perez, Zhou, Bottas şi Sargeant au fost eliminaţi în Q1. Ocon, Hulkenberg, Ricciardo, Stroll, Magnussen au fost eliminaţi în Q2.

UPDATE: Charles Leclerc a fost cel mai rapid pilot şi în a treia sesiune de antrenamente. Verstappen a fost al doilea, Hamilton pe 3.

UPDATE: S-a încheiat a doua sesiune de antrenamente de la Marele Premiu de Formula 1 de la Monaco. Charles Lecerc, cel mai rapid pilot.

UPDATE: S-a încheiat prima sesiune de antrenamente de la Monaco. Lewis Hamilton a avut cel mai bun timp, 1:12:169, urmat de Oscar Piastri şi George Russell. Max Verstappen a încheiat sesiunea pe locul 11.

Max Verstappen tocmai a triumfat în Marele Premiu de la Imola şi şi-a trecut astfel în cont al cincilea succes din acest sezon. Pilotul de la Red Bull este lider detaşat în clasamentul piloţilor, fiind urmat de Charles Leclerc şi Sergio Perez.

Programul complet al Marelui Premiu de la Monaco (24-26 mai, AntenaPLAY)

Lupta din „Marele Circ” se reia vineri, când încep antrenamentele de la Monaco. Prima sesiune va putea fi urmărită de la ora 14:30, în direct în AntenaPLAY. A doua sesiune a antrenamentelor este programată în aceeaşi zi, de la ora 18:00.

Ultima sesiune de antrenamente va începe sâmbătă, de la ora 13:30. La scurt timp distanţă vor avea loc calificările. Acestea pot fi urmărite LIVE VIDEO pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, de la ora 16:45.

Cursa Marelui Premiu de la Monaco ia startul duminică, de la ora 15:45, şi va fi transmisă LIVE de Antena 1 şi în AntenaPLAY. Max Verstappen a triumfat pe circuitul stradal încărcat de istorie în 2021 şi 2023.

McLaren, omagiu pentru Ayrton Senna la Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco

Constructorul britanic McLaren a prezentat un monopost special, în semn de omagiu pentru Ayrton Senna, decedat în urmă cu 30 de ani, care va fi condus de piloţii săi la Marele Premiu al Principatului Monaco din acest weekend.

Senna a fost pilotul McLaren între 1988 şi 1993. Până în prezent, Senna rămâne cel mai de succes pilot din istoria echipei McLaren, cu 35 de victorii din 96 de Grand Prix-uri.

La Marele Premiu de la Monaco din acest weekend, un circuit pe care Senna deţine un record de şase victorii (în 1987 şi apoi cinci la rând între 1989 şi 1993), piloţii echipei britanice vor conduce monoposturi cu un design original, inspirat de casca purtată de brazilian, în culorile galben, verde şi albastru.

Antena este casa Formulei 1 în România pentru următorii 3 ani

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 5 canale TV live si peste 12 canale liniare exclusive, o selecție de filme pe gustul fiecăruia, atât producții românești, cât și internaționale, seriale pentru toată familia, de la k-dramas la seriale polițiste, comedie, acțiune sau dragoste. Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop.

Ai sport in AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi, pentru că ai sport live în AntenaPLAY. În 2024, competițiile de Formula 1, Fomula 2, Formula 3, se vad live integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live, AS LIVE, dar si pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marele premiu de Formula 1 vor putea fi urmărite live online. Pe lângă acestea, abonații pot urmări și F1 Academy, Liga Campionilor Asiei, meciurile din Liga Portugal, Cupa Franței sau evenimente de MMA și box. Plus multe alte competiții exclusive. Platforma AntenaPLAY îți pune la dispoziție 3 tipuri de abonamente: lunar, de 6 luni și de 1 an. Hai în AntenaPLAY!

Like | 1 vot
Ascultaţi manele?
Observator » Sport » Charles Leclerc câştigă Marele Premiu al statului Monaco. Cursa, marcată de un accident în primul tur. Cursa a fost LIVE pe Antena 1 şi AntenaPLAY