Revenire spectaculoasă! Simona Halep este, din nou, locul 4 în clasamentul WTA

Jucătoarea de tenis Simona Halep a urcat de pe 8 pe locul 4 în clasamentul WTA de simplu, cu 5.205 puncte, după ce a câştigat turneul de la Madrid, şi a ajuns pe poziţia a opta în ierarhia pentru Turneul Campioanelor, informează site-ul wtatennis.com.

Halep a câştigat a doua oară consecutiv turneul de categorie Premier Mandatory de la Madrid, după ce a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 7-5, 6-7 (5), 6-2, pe franţuzoaica Kristina Mladenovic.

În clasamentul anual pentru Turneul Campioanelor, Simona Halep a urcat de pe locul 29 pe 8, cu 1.605 puncte.

Irina-Camelia Begu, ajunsă în optimi la Madrid Open, a coborât de pe locul 36 pe 44, cu 1.172 de puncte, Monica Niculescu a urcat trei locuri şi se află pe 48, cu 1.110 puncte, iar Sorana Cîrstea, ajunsă în sferturi la Madrid, a urcat 16 poziţii şi se află pe 67, cu 915 puncte.

Jucătoarea Ana Bogdan a coborât de pe locul 105 pe 106, cu 533 de puncte, iar Patricia Maria Ţig a urcat de pe locul 121 pe 118, cu 450 de puncte.

La dublu, Niculescu are cea mai bună clasare dintre românce - menţinere pe locul 24. Raluca Olaru ocupă locul 54, după o urcare de trei poziţii, iar Simona Halep, care a ajuns în semifinale la Madrid alături de Irina-Camelia Begu, a urcat 43 de poziţii şi se află pe 71, cu 1.077 de puncte. Begu a urcat zece locuri şi se află pe 105, cu 727 de puncte.

Sursa: News.ro

Burgeri din carne de crocodil la un festival din România. Aţi încerca preparatul?

Observator » Sport » Revenire spectaculoasă! Simona Halep este, din nou, locul 4 în clasamentul WTA