Sepsi – Aktobe 1-1, în Conference League. Aktobe a deschis scorul după un corner, în minutul 65. Covăsnenii au reuşit să egaleze pe final, prin Varga. Partida contează pentru prima manșă a "dublei" din turul 3 preliminar al UEFA Conference League.

la 10.08.2023, 22:07

Sepsi – Aktobe 1-1, în Conference League. Covăsnenii au egalat pe finalul partidei şi îşi joacă şansa în retur - Hepta

Prima repriză de la Sf. Gheorghe a fost una echilibrată, cu ocazii de ambele părţi, însă oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 65, când Samorodov a excutat un corner, iar Elder Santana a găsit un culoar printre Ninaj şi Tudor Băluţă reuşind să înscrie cu o lovitură de cap. Sepsi a replicat prin lovitura de cap a lui Safranko, din minutul 70, prinsă însă de Pokatilovm dar şi cu şutul lui Alimi, din minutul 80.

În minutul 89, Roland Varga – intrat de zece minute - a înscris cu piciorul stâng, din marginea careului şi a adus egalarea, cu cel de-al treilea său gol în această ediţie a cupelor europene, scrie news.ro.

Scorul final a fost 1-1, iar Sepsi va juca returul la Aktobe, joi, 17 august.

Echipele de start Sepsi – Aktobe

SEPSI: Niczuly – Ciobotariu, Ninaj, Bălașa, Dumtrescu – Păun, Alimi – Ștefănescu, J. Rodriguez, C. Matei – Safranko

ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

REZERVE: Rezerve: Moldovan, Gedo, I. Gheorghe, Damașcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, A. Nistor, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon

AKTOBE: Pokatilov – Kassym, Iashin, Shamko – China, Strumia, Raickovic, Tanzharikov – Baytana, E. Santana, Samorodov

ANTRENOR: Andrey Karpovich

REZERVE: Lobantsev, Rudoselskiy, Bessmertny, Gadrani, Zhumabek, Kybyray, Niangbo, Filipovic, Ghnayem, Kenessov, Izotov

Covăsnenii s-au impus cu 6-0 scor cumulat în faţa formaţiei bulgare ŢSKA Sofia, în manşa a doua a turului secund preliminar din Conference League.

Preferaţi ca pentru masa de Paşte să preparaţi cât mai multe produse în casă, pentru a evita E-urile?

Observator » Sport » Sepsi – Aktobe 1-1, în Conference League. Covăsnenii au egalat pe finalul partidei şi îşi joacă şansa în retur