Pilotul mexican Sergio Perez a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite, învingându-l pe campionul mondial en-titre, colegul său de echipă, Max Verstappen. Max a încheiat pe locul doi, în spatele colegului de la Red Bull, după o cursă fantastică.

la 20.03.2023, 09:34

Max Verstappen, campionul mondial en-titre, a încheiat pe locul 2
Sergio Perez a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite - Profimedia

Formula 1. Sergio Perez a prins podiumul cu numărul 28 din carieră, iar Max Verstappen pe cel cu numărul 79. Pe locul al treilea în clasament, completând podiumul, a venit Fernando Alonso (Aston Martin).

Max Verstappen este primul în clasamentul general

Locul 4 a fost acontat de George Russell (Mercedes). Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) s-a clasat al 5-lea, Carlos Sainz (Ferrari) – locul 6, iar Charles Leclerc (Ferrari) – locul 7.

În clasamentul general conduce Max Verstappen (Red Bull), cu 44 de puncte, urmat de Sergio Perez – 43 de puncte şi Fernando Alonso – 30 de puncte.

Observator » Sport » Formula 1: Sergio Perez a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite. Max Verstappen, campionul mondial en-titre, a încheiat pe locul 2