Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu a fost eliminată de Caroline Garcia (Franţa) după două seturi simetrice, 6-3, 6-3, miercuri, în turul al doilea al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, notează Agerpres.

la 29.06.2022, 20:06

Emma Răducanu, locul 11 WTA
Emma Raducanu a fost înfrântă la Wimbledon - Profimedia

Emma Răducanu, în vârstă de 19 ani, al cărei tată este român, a ajuns până în optimile de finală anul trecut la All England Club, la prima sa participare la un turneu de Mare Şlem. Campioana de la US Open este locul 11 WTA şi a fost cap de serie numărul 10 la Wimbledon, în timp ce Garcia este locul 55 mondial.

Garcia va juca în runda următoare cu chinezoaica Shuai Zhang (41 WTA). Franţuzoaica a câştigat în weekend turneul de la Bad Homburg, unde a învins-o în finală pe canadianca Bianca Andreescu.

Rezultate consemnate miercuri la Wimbledon în proba feminină de simplu

Turul 1:

Greet Minnen (Belgia) - Garbine Muguruza (Spania/N.9) 6-4, 6-0

Jessica Pegula (SUA/N.8) - Donna Vekic (Croaţia) 6-3, 7-6 (7/2)

Marie Bouzkova (Cehia) - Ann Li (SUA) 6-0, 6-3

Observator » Sport » Wimbledon 2022: Înfrângere pentru Emma Răducanu. Sportiva cu origini românești a pierdut în fața Carolinei Garcia