Galerie foto Ploi, grindină şi vijelii în toată ţara, până la noapte. ANM a emis cod galben de vreme severă
Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare cod galben de ploi, grindină și vijelii pentru întreaga țară, valabilă luni până la ora 21:00. De asemenea, o informare meteo de vreme severă, care anunță frig, lapoviță și ninsori la munte, este valabilă până marţi seară.
- Iranul a lansat noi atacuri asupra Israelului. IDF controlează cerul Teheranului, susţine Netanyahu
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
Luni, de la ora 10.00, a intrat în vigoare o alertă cod galben pentru toată ţara, care anunţă intensificări ale vântului, instabilitate atmosferică temporar accentuată.
Vor fi intensificări ale vântului și vijelii, cu viteze în general de 50...70 km/h, iar la altitudini mari de 90...110 km/h. În Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, jumătatea sudică a Moldovei, nordul Munteniei și al Dobrogei, local vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin averse, descărcări electrice și izolat grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 15...25 l/mp și pe arii restrânse de 30...35 l/mp.

Harta județelor afectate de codul galben de vreme severă
meteoromania.ro
Frig, lapoviță și ninsori la munte, până marți seară
- Alertă de inundații în România. Râuri din 12 județe, sub cod galben până miercuri dimineaţă
- Cod galben de caniculă în Bucureşti şi 13 judeţe, de la ora 12. Temperaturi resimţite spre 40 de grade Celsius
- ANM a actualizat prognoza meteo pentru următoarele 4 săptămâni. Vremea în România până pe 14 iulie
- Vremea de mâine 17 iunie. Temperaturile vor fi ridicate. Maximele se vor încadra între 25 şi 36 de grade
- Vremea 16 - 29 iunie 2025. Aer tropical peste România, valorile resimțite se vor apropia de 40 grade Celsius
Până marţi, ora 20.00, este în vigoare o informare meteo care anunță precipitații moderate cantitativ, lapoviță și ninsoare la altitudini mari, intensificări ale vântului, vreme deosebit de rece, potrivit ANM.
Vor fi averse luni în cea mai mare parte a țării, iar marți cu precădere în nord-vest și centru. Se vor semnala și descărcări electrice, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare vor fi cantități de apă de 15...25 l/mp și pe arii restrânse de peste 30 l/mp.
La munte, în general la altitudini mai mari de 1500 m, vor fi și precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare și local se va depune strat de zăpadă (în medie de 3...6 cm). Temporar, vântul va avea intensificări, luni în toate regiunile, iar marți cu precădere în cele estice, cu viteze în general de 40...60 km/h, iar la munte de peste 80...90 km/h. Vremea va fi deosebit de rece, cu valori termice cu mult sub mediile multianuale specifice perioadei, în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania și Moldova, unde temperaturile maxime vor fi cuprinse în general între 10 și 18 grade și minimele între 2 și 12 grade, cu cele mai scăzute valori în depresiuni.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰