Antena LIVE

Curs valutar

Video

Democraţii caută vinovaţii după înfrângerea Kamalei Harris. Biden, acuzat că s-a retras prea târziu

Alegerile prezidenţiale din Statele Unite au lăsat jumătate din ţară în lacrimi şi Partidul Democrat în vrie. Donald Trump a câştigat 295 de voturi, cu 25 în plus faţă de limita minimă. Kamala Harris şi-a recunoscut înfrângerea şi l-a felicitat, dar a avertizat că va continua lupta. Pentru politicienii din Europa, victoria republicanului dă fiori. Se tem că asta înseamnă capitularea Ucrainei în faţa lui Putin.

De la 07.11.2024, 20:14
WhatsApp
Vezi și:

Kamala Harris s-a adresat naţiunii la Universitatea Howard, unde aştepta vestea că va prima preşedinte femeie a Statelor Unite. Înainte a vorbit, însă, cu câştigătorul - l-a sunat pe Donald Trump să îl felicite pentru victorie. Apoi a încercat să îşi consoleze susţinătorii.

"Deşi recunosc înfrângerea în aceste alegeri, nu cedez lupta care a alimentat această campanie. Pentru tinerii care ne privesc: Nu renunțați niciodată! Nu încetați niciodată să încercați să faceți lumea un loc mai bun! Aveți putere!", a declarat Kamala Harris, vicepreşedintele SUA.

Mii de tineri au ascultat împietriţi discursul şi au plâns fără a putea fi consolaţi. "Încă încerc să accept rezultatul, a fost foarte deprimant, sinceră să fiu. Am plâns mult, nu am dormit prea mult. Mi-au trecut multe gânduri prin cap", spune un american.

Cel care urma să îi devină vicepreşedinte, Tim Walz, nu şi-a stăpânit putut stăpâni nici el lacrimile. În tabăra câştigătorilor, republicanii i-au dedicat o melodie nouă lui Trump. 

Cine ar fi de vină pentru înfrângere

După şocul iniţial, democraţii încearcă să îşi explice înfrângerea. Unii dau vina pe George Clooney, care i-a cerut lui Joe Biden să se retragă din cursa pentru Casa Albă. Echipa de campanie a Kamalei Harris crede, însă că preşedintele a făcut prea târziu pasul în spate. 

Analiştii politici au altă explicaţie - Trump a fost mai inspirat când a ales temele de campanie. "Ca democrat, nu ştiu care a fost mesajul nostru pe temele imigraţie şi economie. Noi am vorbit mult despre democraţie, dar cred că vorbeam doar pentru noi", a spus Nathan Daschle, analist democrat.

Îngrijorarea cea mai mare este că nu va mai sprijini Ucraina

Între timp, preşedinţi şi premieri din Uniunea Europeană s-au reunit la Budapesta pentru un summit la care s-a discutat şi despre revenirea lui Trump la Casa Albă. Îngrijorarea cea mai mare este că nu va mai sprijini Ucraina, pentru a-l forţa pe Zelenski să accepte pace şi condiţiile lui Putin.

"Trump a fost ales de poporul american şi va apăra interesele americanilor. Întrebarea este dacă noi suntem pregătiţi să apărăm interesele europenilor. Lumea este alcătuită din ierbivori şi carnivori. Dacă decidem să rămânem ierbivori, carnivorii vor câştiga. Iar noi vom fi o piaţă pentru ei", a declarat Emmanuel Macron, preşedintele Franţei.

Noul şef al NATO crede însă că Trump nu va fi un pericol pentru unitatea Alianţei. "Foarte curând, vom vedea că şi Statele Unite sunt ameninţate. Rusia livrează cea mai nouă tehnologie în Coreea de Nord în schimbul ajutorului din războiul împotriva Ucrainei", a precizat Mark Rutte, secretarul general al NATO.

Victoria lui Trump a adus creşteri majore pe bursa americană. Preţul acţiunilor Tesla a urcat şi el, iar Elon Musk, marele susţintător al noului preşedinte, a câştigat într-o singură zi 20 de miliarde de dolari

Redactia Observator

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie. ...

alegeri sua 2024 donald trump kamala harris joe biden
Întrebarea zilei
Aţi fost vreodată victima unei înşelătorii pe WhatsApp?

Da

Nu

*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰

Stiri Sportive Citește și
Singura propoziție din limba română care se citește la fel din ambele capete....
Fanatik.ro
Publicat 16.02.2025
Momentul în care un canoist a fost prins în gură și apoi scuipat de o balenă...
spotmedia.ro
Publicat 14.02.2025
Zelenski: Rusia se pregătește să trimită 100.000 de soldați în Belarus,...
spotmedia.ro
Publicat 13.02.2025
Iluzie optică virală | În această imagine sunt 4 lei, nu doar 2. Găsiți-i pe...
Gandul
Publicat 16.02.2025
Care este probabilitatea ca asteroidul Bennu să lovească Pământul şi să...
Adevărul
Publicat 16.02.2025
Laurențiu Reghecampf a cerut-o în căsătorie Corina Caciuc! Cum a reacționat...
A1
Publicat 16.02.2025
Horoscopul zilei de 17 februarie 2025. Racii sunt sfătuiți să gândească...
CaTine
Publicat 16.02.2025
Ce ținute poartă Alexandru Papadopol și Cristiana Luca la nunta lor! Actorul...
spynews.ro
Publicat 14.02.2025
Începe procesul Simonei Halep la New York! Avocații româncei au obținut o...
GSP
Publicat 11.02.2025
Care sunt cele mai „inutile” facultăți din România. Cu greu îți găsești...
Click.ro
Publicat 15.02.2025
Singurul mamifer cu sânge rece a uimit experții. Creatura neobișnuită a...
Useit
Publicat 16.02.2025
O celebră influenceriță a murit la doar 28 de ani. Fanii, în stare de șoc
Redacţia.ro
Publicat 13.02.2025
Schema banală prin care contabila și casiera au furat 360.000 de lei din bugetul...
libertatea.ro
Publicat 16.02.2025
Sam Asghari a vorbit despre relația lui cu Britney Spears. Cei doi s-au cunoscut...
ZU
Publicat 16.02.2025
Rulouri de pui cu mozzarella, șuncă și ceapă verde
Hello taste
Publicat 12.02.2025
Cum să sprijini copilul prin validarea emoțiilor sale
Deparinti
Publicat 15.02.2025
Fiica regretatei Lorena Rojas are 11 ani. Cum a crescut Lucianna alături de sora...
Happy
Publicat 14.02.2025
Cine este și cum arată iubita lui Ilie Bolojan: Ce salariu are președintele...
BZI
Publicat 12.02.2025
Nouria Nouri, fosta soție a lui Daniel Iordăchioaie, și-a cunoscut actualul...
DIVA
Publicat 23.09.2024
Rinita alergică sau „febra fânului”. Cauze, simptome și tratament
Medicool
Publicat 16.02.2025