Planul din spatele summit-ului de la Londra. Cele două crize majore pe care liderii Europei au încercat să le rezolve
Reuniunea de urgenţă de la Londra îşi propune să rezolve o dublă criză. Siguranţa Uniunii, într-un moment în care Trump şi Putin par să negocieze noua ordine mondială, şi dinamitarea planului de pace după cearta dintre Trump şi Zelenski, în Biroul Oval. Emmanuel Macron încearcă să îi convingă pe cei doi să reia negocierile. În paralel, lucrează cu premierul britanic la un nou plan de armistiţiu pe care să i-l prezinte liderului de la Casa Albă.
De Redactia Observator la 02.03.2025, 19:26- O maşină a intrat într-o mulţime de oameni adunată în oraşul Mannheim din Germania. Doi morți și zeci de răniți. DETALII la Observator 19:00
- Vremea 3 - 16 martie 2025. Încălzire spectaculoasă a vremii, temperaturile vor ajunge la 20 grade
Liderii europeni au fost întâmpinaţi personal de premierul britanic Keir Starmer şi de garda de onoare regală în inima Londrei, la Casa Lancaster - un loc plin de istorie, unde au fost luate cele mai importante decizii din istoria NATO. Primul a venit Emmanuel Macron, urmat de şeful NATO, preşedinta Comisiei Europene şi Ilie Bolojan. Giorgia Meloni, premierul Italiei, a avut parte de o atenţie deosebită. Considerată o apropiată a Casei Albe, a vorbit la telefon cu Donald Trump despre scandalul cu Zelenski înainte să ajungă la Londra.
Preşedintele Ucrainei va fi primit în seara aceasta şi de Regele Charles
"Suntem cu toții foarte dedicați unui obiectiv pe care dorim cu toții să îl atingem, anume o pace justă și durabilă în Ucraina. Cred că este foarte, foarte important să evităm riscul ca Vestul să se divizeze", a declarat Giorgia Meloni, premierul Italiei. La reuniunea de la Londra au participat 19 lideri care lucrează la un plan pentru securitatea întregului continent, în cazul în care Statele Unite îşi retrag trupele. În paralel, Emmanuel Macron şi premierul britanic Keir Starmer au început să scrie, împreună cu Volodimir Zelenski, un plan de pace în Ucraina pe care vor să i-l prezinte lui Donald Trump. Această variantă aduce şi Uniunea Europeană şi Kievul la masa negocierilor. Presa franceză scrie că Emmanuel Macron încearcă să repare relaţia dintre Zelenski şi Trump. După scandalul de la Casa Albă, a vorbit la telefon cu cei doi şi le-a cerut să revină la masa negocierilor, însă mult mai calmi.
După întâlnirea tensionată din Biroul Oval, Zelenski a avut parte de o primire caldă, aseară, la Londra. O mare de oameni l-au aclamat în stradă. Premierul britanic l-a primit cu gesturi prieteneşti la reşedinţa oficială din Downing Street Ten. În spatele uşilor închise, Zelenski a discutat o oră şi un sfert despre un nou plan de pace şi a semnat un nou împrumut pentru Kiev de peste două miliarde şi jumătate de lire sterline. "Suntem alături de tine, de Ucraina, cât timp va fi nevoie! O pace durabilă în Ucraina bazată pe suveranitate şi securitate pentru Ucraina, este atât de importantă pentru Ucraina, atât de importantă pentru Europa şi atât de importantă pentru Regatul Unit", a declarat Keir Starmer, premierul britanic.
La mii de kilometri distanţă de negocieri şi diplomaţi, soldaţii ucraineni sunt epuizaţi după trei ani de război. Aşteaptă în adăposturi vestea armistiţiului. Preşedintele Ucrainei va fi primit în seara aceasta şi de Regele Charles. O vizită cu mesaj: Zelenski a fost invitat înaintea lui Trump.