Ei sunt o parte dintre elevii care au absolvit examenul de Bacalaureat cu 10 pe linie
177 de elevi au obţinut 10 pe linie la Bac. Asta înseamnă că doar unul dintr-o mie a reuşit să ia nota maximă. Secretul reuşitei, spun ei, nu este să fii tocilar, ci să înveţi constant, timp de patru ani.
177 de elevi au obţinut 10 pe linie la Bac. Asta înseamnă că doar unul dintr-o mie a reuşit să ia nota maximă. Secretul reuşitei, spun ei, nu este să fii tocilar, ci să înveţi constant, timp de patru ani. Pentru mulţi tineri, nota maximă la Bac vine cu un bilet de intrare la universităţi prestigioase din străinătate. Există, însă, şi elevi de 10 care cred că îşi pot face un viitor în România.
Bianca Gănescu este unul dintre cei şapte elevi din judeţul Argeş care au luat zece pe linie la Bacalaureat. Pentru ea, rezultatul este şi biletul către Londra, unde va studia Computer Science.
Unul dintre profesorii tinerei este de părere că "dacă se duce în afară este un lucru bun pentru că mai vede şi cum stau lucrurile în altă parte şi poate să facă şi comparaţie".
- Simulare Evaluare Naţională şi Bacalaureat. Programa şi calendarul probelor, anunţate de Ministerul Educaţiei
- Bacalaureat 2025. Ce au avut elevii de rezolvat la proba orală de limba şi literatura română
- EXCLUSIV: Cum va arăta Bacalaureatul. Ministrul Educaţiei dezvăluie ce materii noi ar putea avea elevii de liceu
- De teamă că va pica Bacalaureatul, un adolescent din Tulcea s-a sinucis: "Corpul, mintea mea nu mă mai lasă! Nu...
- O adolescentă de 16 ani din Harghita a împrumutat, în 2024, aproape 300 de cărţi de la bibliotecă. Câte a...
David a aflat că a luat zece la Bacalaureat în timp ce se întorcea de la un festival de la mare. A fost o surpriză, pentru că nu a fost mereu un elev model.
Acum, se pregăteşte să plece la Oxford, unde va studia matematica. Tot peste hotare vor să îşi facă un viitor şi Cezara şi Irina, absolvente ale Colegiului Naţional "Gheorghe Lazăr", din Capitală. Pleacă în Olanda cu zece curat pe diploma de Bacalaureat.
Pentru Lorena, singura elevă din Aiud care a obţinut media zece la Bacalaureat, rezultatul a fost o răsplată pentru toţi cei patru ani de liceu, în care a învăţat constant.
Lorena a decis să rămână în ţară, deşi putea să opteze pentru multe universităţi de afară.
Şi Oana a fost acceptată la trei facultăţi din Olanda şi la una în Scoţia, dar va continua studiile aici.
Doar 0,1% din cei care au susţinut examenul maturităţii anul acesta au obţinut media 10 la Bacalaureat.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰