Olanda - Cehia 0-2. Este cea mai surpriză de până acum la EURO 2020.

la 27.06.2021, 20:54

LIVE TEXT Olanda - Cehia, ora 19:00. Cine se califică, joacă împotriva Danemarcei în sferturile EURO 2020

Olanda a dezămăgit total în optimile EURO 2020 şi este eliminată. Cehia merge în sferturi după o victorie pe care nimeni nu ave curaj să o anticipeze. Holes şi Schick au marcat pentru cehi. Holes a marcat şi a oferit o pasă de gol, iar Schick a ajuns la patru goluri la EURO 2020.

Cehia - Danemarca e primul meci din sferturile EURO 2020.

• Min 90+6 Final de meci! Cehia se califică în sferturile EURO 2020.
  • Min 80 GOL Cehia! Patrick Schick reuşeşte să marcheze şi el şi este la al patrulea gol la EURO 2020. Holes a oferit pasa de gol!
  • Min 68 GOL Cehia! Holes înscrie cu capul în urma unui corner. Este doar al doilea său gol în tricoul naţionalei Cehiei.
  • Min 55 De Ligt este eliminat după un henţ în poziţie de ultim apărător.
  • Min 52 Malen scapă singur cu portarul, dar Vaclik are o intervenţie fabuloasă şi culege mingea de la picioarele atacantului olandez.
  • Min 46 A început repriza a doua!
  • Min 45 Final de primă repriză!
  • Min 45 Van Aanholt are ultima ocazie a primei reprize: şutul său din 6 metri trece puţin pe lângă poartă.
  • Min 39 Vaclik, portarul cehilor, intervine providenţial la un şut pe colţul scurt.
  • Min 28 După o lungă perioadă în care Olanda a dominat partida, fără a-şi crea mari ocazii însă, Cehia se întoarce. Şutul lui Schick este reţinut de veteranul Stekelenburg.
  • Min 2 Primul şut aparţine cehilor. Mingea trimisă de Holes, de la mare distanţă, trece peste poartă.
  • Min 1 A început meciul!

Olanda - Cehia. Echipele de start:

• Olanda: Stekelenburg - De Vrij, Blind, De Ligt - Dumfries, De Jong, De Roon, Van Aanholt - Wijnaldum - Depay, Malen
  • Cehia: Vaclik - Kaderabek, Kalas, Celustka, Coufal - Soucek, Holes - Barak, Sevcik, Masopust - Schick

Olanda - Cehia se joacă la Budapesta, pe Puskas Arena. Pentru olandezi va fi primul meci jucat în deplasare. Olanda a disputat toate meciurile din faza grupelor la Amsterdam. Olanda este una dintre cele 3 echipe care au reuşit să se califice în optimi cu maximum de puncte.

Cehia, pe de altă parte, s-a calificat la limită, de pe locul 3. Cehii speră că Patrik Schick, unul dintre golgheterii EURO şi autorul celui mai frumos gol al competiţiei, să marcheze şi în partida cu Olanda şi să aducă o calificare în sferturi.

Observator » Euro 2020 » Olanda - Cehia 0-2. Cea mai mare surpriză a EURO 2020. Cehia - Danemarca, primul sfert de finală