Danemarca este prima echipă calificată în sferturi la EURO 2020. Danemarca - Ţara Galilor s-a terminat 4-0.

la 26.06.2021, 20:57

LIVE TEXT Ţara Galilor - Danemarca, ora 19:00. Galezii speră să repete performanţă din 2016 şi să ajungă iar în semifinale

Danemarca s-a calificat în sferturi fără prea mari emoţii. Danezii au controlat total o partidă în care Ţara Galilor nu a avut nicio replică. Dolberg este eroul nordicilor: a marcat dou[ goluri. Reuşitele lui Maehle din final (min. 88) şi Braithwaite (min. 90+6) au pecetluit victoria en-fanfare a Danemarcei.

În sferturi, Danemarca se va duela cu învingătoarea meciului dintre Olanda şi Cehia.

• Min 90+6 Final de meci! Ţara Galilor - Danemarca 0-4! Danemarca e prima echipă calificată în sferturi la EURO 2020.
  • Min 90+6 GOL Danemarca! Braithwaite înscrie şi el. Golul a fost validat după consultarea VAR.
  • Min 90 Wilson, intrat în repriza a doua, este eliminat.
  • Min. 88 GOL Danemarca! Maehle scapă pe partea dreaptă, întoarce un fundaş şi şutează puternic pe colţul scurt, în vinclu.
  • Min 86 Ocazie uriaşă pentru Danemarca. Danezii nu reuşesc nici de această dată să marcheze golul 3.
  • Min 83 Maehle nu ajunge la timp pentru a devia la colţul scurt pentru un 3-0.
  • Min 66 Jensen încearcă o execuţie a la Adi Ilie în meciul contra Columbiei. Mingea trece puţin pe lângă vinclu.
  • Min 48 GOL Danemarca! Dolberg e omul meciului. Reuşeşte dubla, iar Danemarca începe să se gândească la sferturi.
  • Min 46 A început repriza a doua!
  • Min 45+2 Final de primă repriză!
  • 45+1 Şutul lui Maehle loveşte plasa laterală.
  • Min 27 GOL Danemarca! Dolberg deschide scorul cu un şut plasat perfect. E prima minge trimisă pe spaţiul porţii de către danezi.
  • Min 5 Prima ocazie a meciului: Gareth Bale ţinteşte colţul lung al porţii lui Schmeichel, dar şutul trece puţin pe lângă.
  • Min 1 A început partida!

Echipele de start la Ţara Galilor - Danemarca:

• Ţara Galilor: Ward - Davies, Mepham, Rodon, C.Roberts - Bale, Allen, Morrell, James - Ramsey - Moore
  • Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Stryger, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Damsgaard, Dolberg, Braithwaite

Ţara Galilor - Danemarca se joacă la Amsterdam, pe Johan Cruijff Arena. Ţara Galilor s-a calificat în optimi de pe locul 2 în Grupa A. A obţinut o victorie, un egal şi o înfrângere - cu liderul Italia. Ţara Galilor speră la o calificare în sferturi după ce la ediţia din 2016 a ajuns până în semifinale.

Danemarca s-a calificat după ce a obţinut o singură victorie în faza grupelor. Danezii au terminat la egalitate de puncte cu Rusia şi Finlanda, dar s-au calificat de pe locul 2 datorită golaverajului. Ţara Galilor - Danemarca s-au mai întâlnit în 2018, în Nations League, iar danezii au câştigat ambele meciuri.

Mesaj de la Eriksen înainte de Ţara Galilor - Danemarca

Jucătorii Danemarcei au fost încurajaţi înaintea partidei din optimi de Christian Eriksen. Decarul naţionalei daneze a suferit un stop cardiorespirator în primul meci din faza grupelor de la EURO 2020. Acesta s-a recuperat şi şi-a vizitat colegii în cantonament.

”A fost minunat să îl vedem. Asta i-a ajutat pe mulți dintre băieți. Doar pentru că l-au văzut, și-au scos din minte ultima imagine cu el întins pe gazon. Faptul că l-am văzut și că este în regulă a fost foarte important”, a declarat Kasper Schmeichel pentru DailyMail.

Sunteţi de acord ca permisul auto să poată fi obţinut de la 17 ani?

Observator » Euro 2020 » Ţara Galilor - Danemarca 0-4. Danemarca e prima echipă care se califică în sferturile EURO 2020