Observator » Evenimente » ANIMAŢIE. Vânător, împuşcat din greşeală de prietenul său în gât, în timp ce inspecta puşca

Video ANIMAŢIE. Vânător, împuşcat din greşeală de prietenul său în gât, în timp ce inspecta puşca

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 19.09.2025, 19:17 | Modificat la 19.09.2025, 19:17

Un vânător din judeţul Satu Mare a fost împuşcat mortal de prietenul său. Puşca s-ar fi descărcat accidental în timp ce bărbaţii se pregăteau să plece cu maşina la o vânătoare de cerbi. Cei doi aveau permise şi autorizaţii, dar au umblat cu arma încărcată cu glonţ în maşină, deşi legea interzice acest lucru. 

Tragedia a avut loc puţin după ora 23, în parcarea unei pensiuni din Călineşti-Oaş, la 40 de kilometri de Satu Mare. Doi bărbaţi, de 29 şi 40 de ani, au ieşit de la o petrecere, au urcat în maşină şi se pregăteau să meargă la o partidă de vânătoare de cerbi.

Pușca s-ar fi declanșat accidental

În timp ce şoferul inspecta arma, puşca s-ar fi declanşat accidental, iar glonţul l-a lovit pe prietenul său, aflat pe bancheta din spate. Victima a suferit o rană gravă în zona gâtului. 

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Bărbatul care a murit a lucrat mulţi ani în străinătate, dar a ales să se întoarcă în ţară în pandemie. Tot în perioada aceea şi-a găsit deschis un atelier de tâmplărie, iar în timpul liber mergea la vânătoare. Avea o fetiţă de doar 11 ani.

"Nu era cu arma lui când a plecat la vânătoare şi a mers cu alţi colegi. Erau prieteni, au mai fost împreună. Arma lui e preluată de ofiţerii de la Arme şi Muniţie", a povestit tatăl victimei.

Un vânător explică cum trebuia depozitată corect arma

Bărbatul de 29 de ani care şi-a împuşcat amicul accidental se află în custodia poliţiştilor şi a colaborat cu ei. La audieri a fost adus şi proprietarul pensiunii.

Pe acelaşi subiect

Potrivit legii, arma trebuia depozitată fără muniţie, cu percutorul demontat, pentru a evita descărcări accidentale, iar armarea se face doar în locuri autorizate de vânătoare. 

"În rastel încuiată. Rastelul e prins în perete. Nu a fost asigurată şi a lăsat-o neasigurată şi încărcată şi atunci s-a declanşat", a explicat un vânător.

Vânătorul de 29 de ani este cercetat pentru ucidere din culpă şi nerespectarea regimului armelor și munițiilor. Riscă o pedeapsă de până la 5 ani după gratii.