Video Arestat pentru uciderea ambilor părinţi, un bărbat din Galaţi s-a automutilat în arestul poliției, după ce a turnat pe el apă fierbinte
Un bărbat de 50 de ani, arestat preventiv pentru uciderea cu sânge rece a părinților săi, s-a automutilat în arestul poliției, după ce a turnat pe el apă fierbinte. În urma acestui gest extrem, individul a suferit arsuri grave și a fost transportat de urgenţă la spital, la terapie intensivă.
Bărbatul de 50 de ani, cunoscut cu probleme psihice, a fost arestat pentru 30 de zile după ce, la sfârșitul săptămânii trecute, a intrat în casa părinților săi în timp ce aceștia dormeau și s-ar fi năpustit asupra lor. Loviturile au fost fatale, iar cei doi bătrâni, de 76 și 85 de ani, au murit pe loc.
Bărbatul a fost arestat preventiv după ce şi-a omorât ambii părinţi cu un topor, iar la 24 de ore de la încarcerarea, acesta şi-a provocat arsuri grave pe corp, în timp ce se afla la duşuri, în arestul poliţiei. Deși procedura impune ca orice persoană arestată pentru o astfel de faptă să fie însoțită de un agent, bărbatul ar fi fost lăsat să meargă singur la dușuri.
Bărbatul a recurs la gestul extrem şi şi-a pus viața în pericol
"Pacientul, un bărbat de 50 de ani, aflat în arestul poliţiei, prezenta nişte arsuri prin lichid fierbinte, la nivelul coapsei stângi şi la nivelul abdomenului pe partea stângă, circa 20% din suprafaţa corpului, arsuri de gradul doi şi trei", a declarat Mihai Polinschi, purtător de cuvânt SAJ Galaţi.
- Reacţia lui Michael, un american de 68 de ani care învaţă să schieze în Poiana Braşov: "Este grozav"
- Mai mulţi băimăreni şi-au amenajat un buncăr la subsolul blocului. Reacţia primarului
- Pe Semmeringul bănățean, cea mai veche cale ferată montană din sud-estul Europei, se va circula doar în...
- Rezultate LOTO 6/49 duminică 19 ianuarie 2025. Numerele câştigătoare la loto azi
- A murit nevinovat, după ce a oprit ca să acorde prioritate unui TIR. Un alt șofer l-a lovit din spate,...
Din cauza stării sale critice, bărbatul a fost dus direct la terapie intensivă.
"A fost transportat la Spitalul Judeţean Sfântul Apostol Andrei pentru tratament în secția de specialitate, şi anume, chirurgie plastică", a declarat Mihai Polinschi, purtător de cuvânt SAJ Galaţi.
"(Îi este pusă viaţa în pericol?) În acest moment, nu. Însă, nu trebuie să uităm că leziunile, care constau în aceste arsuri, sunt leziuni cu potenţial de evoluţie. Mai ales că este vorba despre o suprafaţă corporală importantă", spune Liliana Dragomir, şef UPU SMURD Galaţi.
IPJ Galați a deschis o anchetă pentru a stabili dacă bărbatul a fost supravegheat și cât timp a petrecut la dușuri, unde a stat sub jetul de apă fierbinte. După incident, şefa Serviciului de Arest a fost eliberată din funcţie, iar conducerea a fost preluată de un alt agent.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰