Un avion de la baza Mihail Kogălniceanu, trimis să intercepteze două BOMBARDIERE NUCLEARE rusești (VIDEO)
Un avion apartinand fortelor aeriene britanice, de la baza Mihail Kogalniceanu, din Constanta, a fost trimis sa intercepteze doua bombardiere nucleare rusesti, care s-au apropiat de spatiul NATO de deasupra Marii Negre.
![](https://img.observatornews.ro/0/2017/7/25/218076/1501000352008fc58e.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Un avion apartinand fortelor aeriene britanice, de la baza Mihail Kogalniceanu, din Constanta, a fost trimis sa intercepteze doua bombardiere nucleare rusesti, care s-au apropiat de spatiul NATO de deasupra Marii Negre.
Potrivit Daily Mail, avionul RAF Typhoon a fost trimis sa monitorizeze activitatea a doua aeronave de tip TU-22 Backfire, care au fost surprinse deasupra Marii Negre.
Potrivit sursei citate, sistemul de supraveghere si control al NATO a detectat ca avioane militare, care nu apartin aliantei, zboara deasupra Marii Negre. Centrul de Operatiuni Aeriene din Spania (CAOC) a cerut imediat aeronavei RAF Typhoon, de la baza din Romania, sa monitorizeze activitatea celor doua bombardiere rusesti.
"Totul s-a desfasurat asa cum trebuia. Am primit mesajul, am ridicat avionul de la sol, conform timpului stabilit. Este multumitor. Am observat ca se intampla ceva, telefonul a venit, iar noi ne-am executat rapid", a declarat comandantul Lewis Cunningham.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰