Un preot din Râmnicu Vâlcea a primit o amendă de 20.000 de lei
Poliţiştii l-au surprins în timp ce oficia o slujbă de pomenire în curtea bisericii. Slujitorul bisericii a fost rugat de câţiva enoriaşi să ţină o slujbă pentru o persoană care murise de curând.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Poliţiştii l-au surprins în timp ce oficia o slujbă de pomenire în curtea bisericii. Slujitorul bisericii a fost rugat de câţiva enoriaşi să ţină o slujbă pentru o persoană care murise de curând.
Zece persoane îndoliate au participat la parastas, atunci când polițiștii au intervenit. În imagini se văd şi două mese pline cu mâncare şi băutură, pregătite pentru pomană.
Deşi oamenii au încercat să-i ia apărarea preotului, poliţiştii nu s-au lăsat înduplecaţi. Ordonanţele militare spun clar că este interzisă orice adunare cu mai mult de trei participanţi.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰