Observator » Ştiri externe » Coreea de Nord ameninta cu repornirea unui REACTOR NUCLEAR inchis in urma cu sase ani

Coreea de Nord ameninta cu repornirea unui REACTOR NUCLEAR inchis in urma cu sase ani

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.04.2013, 09:28 | Modificat la 02.04.2013, 10:28

Nord-coreenii au anuntat ca vor reconditiona si vor redechide toate instalatiile de la complexul nuclear Yongbyon, inclusiv un reactor inchis din 2007.

Aceasta masura va spori fortele nucleare nord-coreene in „cantitate si calitate”, se arata intr-un comunicat de presa.

Reactorul de la Yongbyon este principala sursa de plutoniu pentru programul de arme nucleare ale Coreei de Nord.

Anuntul nord-coreenilor vine in contextul amenintarilor Phenianului catre Washington si Seul.

Articolul continuă după reclamă

Coreea de Nord a declarat sambata ca este "in stare de razboi" cu Seulul.

sursa: Antena 3

sursa foto: kevinbethune.com

Pe acelaşi subiect