Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Parlamentul Coreei de Sud a votat covârşitor în favoarea demiterii Preşedintelui ţării

Parlamentul Coreei de Sud a votat în favoarea demiterii Preşedintelui ţării, Park Geun-hye. Şeful statului, implicat într-un grav scandal de corupţie, este suspendat din funcţie.

de Redactia Observator

la 09.12.2016 , 09:39

Parlamentul Coreei de Sud a votat în favoarea demiterii Preşedintelui ţării, Park Geun-hye. Şeful statului, implicat într-un grav scandal de corupţie, este suspendat din funcţie.

Prima femeie-preşedinte din istoria Coreei de Sud e pe cale să iasă din scena politică pe uşa din dos. Parlamentarii sud-coreeni au votat în favoarea demiterii ei, din cauza unui uriaş scandal de corupţie. 234 de parlamentari au votat pentru, iar 56 împotrivă.

Articolul continuă după reclamă

Park Geun-hye şi-a atras un val de critici şi de proteste în urma dezvăluirilor că o prietenă s-a folosit de relaţia strânsă avută cu ea pentru a obţine milioane de dolari de la marile companii, ca donaţii. De asemenea, deşi nu avea o funcţie în stat, amica preşedintei s-a implicat în deciziile guvernamentale şi a avut acces la documente şi la discursurile şefului statului.

În urma deciziei parlamentarilor, făcută prin vot secret, Preşedinta e automat suspendată şi trebuie să predea atribuţiile Primului Ministru. Verdictul final în cazul demiterii preşedintelui urmează să fie dat de Curtea Constituţională a Coreei de Sud, iar procesul e estimat să dureze aproximativ o jumătate de an.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi fost vreodată victima unei înşelătorii pe WhatsApp?
Observator » Ştiri externe » Parlamentul Coreei de Sud a votat covârşitor în favoarea demiterii Preşedintelui ţării