Noi dezvăluiri în cazul otrăvirii fostului spion rus Sergei Skripal: Fiica lui a călătorit cu avionul având neurotoxina în bagaje
Noi dezvăluiri apar în cazul otrăvirii fostului spion rus Sergei Skripal și a fiicei acestuia.
Noi dezvăluiri apar în cazul otrăvirii fostului spion rus Sergei Skripal și a fiicei acestuia.
Potrivit unor surse neidentificate, citate de The Telegraph, neurotoxina cu care cei doi au fost otrăviți a fost pusă în bagajul Yuliei Skripal înainte ca acesta să plece din Moscova spre Londra, pe data de 3 martie.
Anchetatorii britanici iau în considerare că neurotoxina ar fi fost impregnată pe o haină, pe cosmetice sau într-un cadou care a fost deschis în casa lui Skripal din Salisbury.
Skripal şi fiica sa Yulia au fost găsiţi inconştienţi pe o bancă în apropierea unui centru comercial din oraşul englez Salisbury pe 4 martie. Ei se află în stare critică la spital.
Marea Britanie a identificat neurotoxina ca fiind Novichok, o substanţă creată prima oară de armata sovietică.
Astfel, britanicii susţin că Rusia se află în spatele atacului şi au expulzat 23 de diplomaţi ruşi pe care i-au acuzat că sunt spioni.
Marea Britanie, SUA, Germania şi Franţa au făcut apel la Rusia să explice cum a ajuns neurotoxina să fie folosită pe teritoriul britanic. Rusia a negat că ar fi fost implicată în incident şi a acuzat Londra că promovează o isterie anti-Rusia.
Sursa: News.ro
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰