Un tânăr român a băut ceva cu gheață cu tatăl lui, a stat șase ore în ambulanță, a fost trimis acasă și a murit, în Italia
Un tânăr român a băut ceva cu gheață cu tatăl lui, a stat șase ore în ambulanță, a fost trimis acasă și a murit. Medicii nu au vrut să-l interneze, deși românul se plângea de dureri cumplite.
![Român Român din Italia](https://img.observatornews.ro/0/2020/7/11/376480/1594463327cfbb38e7.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
- Românul era căsătorit și trăia de mai multă vreme în Italia.
- Procurorii au deschis o anchetă după moartea tânărului.
Un tânăr român a băut ceva cu gheață cu tatăl lui, a stat șase ore în ambulanță, a fost trimis acasă și a murit. Medicii nu au vrut să-l interneze, deși românul se plângea de dureri cumplite.
Un tânăr român de 28 de ani a băut o băutură foarte rece într-un bar, s-a simțit rău și, întorcându-se acasă, a chemat o ambulanță. La spitalul Tor Vergata, unde s-a prezentat de urgență, a fost ținut în observație, în ambulanță, timp de 6 ore, apoi externat: după alte 6 ore a murit acasă, în somn.
Victima este un român de 28 de ani, căsătorit, care trăia împreună cu familia în Roma de mulți ani. Tragedia s-a produs pe 9 iulie, iar acum procurorul a deschis o anchetă sub acuzația de omor. Procurorul Alberto Galanti a dispus o autopsie pentru a clarifica cauzele decesului. Cele șase ore petrecute la spitalului Tor Vergata nu au atras atenția medicilor și bărbatul a fost externat, ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic, scrie ilmessaggero.it, citat de Gazeta Românească.
Tânărul de 28 de ani, care a suferit o durere de stomac severă după ce a băut o băutură rece într-un bar, a chemat ambulanța acasă pentru a-l transporta la spital. Ajuns în fața camerei de urgență, tânărul a trebuit să stea șase ore în vehicul: mai întâi pentru a efectua testele cerute de protocol în aceste circumstanțe, apoi pentru a fi ținut sub observație.
Decizia de a-l ține în interiorul vehiculului a fost o formă de precauție, adoptată din cauza situației de urgență Covid-19. De fapt, ambulanțele au fost dotate cu echipamentele necesare pentru efectuarea examinărilor și confortul corespunzător. Scopul: evitarea contactului cu alte persoane în camera de urgență.
După șase ore, medicii nu au identificat nicio situație periculoasă și l-au trimis pe românul care locuia în zona Romanina acasă. Revenind la locuința sa, tânărul de 28 de ani, deși încă nu se simțea bine, s-a dus să doarmă. Și nu s-a mai trezit niciodată.
În acest moment, în lacrimi, soția a sunat la poliție, raportând incidentul. Deocamdată, anchetatorii consideră că marca băuturii nu a avut niciun efect asupra morții tânărului de 28 de ani. Băutura a fost servită prea rece? A fost o neglijență a medicilor? Aceste aspecte vor fi analizate după autopsie.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰