Fostul ministru al Agriculturii Adrian Chesnoiu, condamnat la 4 ani de închisoare pentru fraude la concursuri
Fostul ministru al Agriculturii, Adrian Chesnoiu, care este în prezent director general al Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale, a fost condamnat, miercuri, de instanţa supremă la 4 ani de închisoare cu executare pentru fraudarea unor concursuri privind ocuparea unor posturi în direcţii judeţene ale ministerului. Chesnoiu a fost trimis în judecată în decembrie 2022 de Direcţia Naţională Anticorupţie, fiind acuzat de abuz în serviciu şi de faptul că a permis unor persoane neautorizate accesul la informaţii nedestinate publicităţii, în scopul obţinerii unor foloase necuvenite. Decizia poate fi atacată în apel, nefiind definitivă, scrie News.ro.
"...contopeşte pedepsele principale stabilite prin prezenta sentinţă şi aplică pedeapsa cea mai grea de 2 ani şi 8 luni închisoare, la care adaugă un spor de 1 an şi 4 luni, reprezentând o treime din celelalte pedepse, inculpatul Chesnoiu Adrian-Ionuţ urmând a executa pedeapsa rezultantă de 4 ani închisoare", au decis, miercuri, magistraţii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
Fostul ministru al Agriculturii Adrian Chesnoiu, fost deputat PSD de Olt, a fost trimis în judecată de DNA în decembrie 2022, într-un dosar privind fraudarea concursurilor pentru posturi la mai multe direcţii judeţene, acuzaţiile la adresa sa fiind de instigare (sub forma participaţiei improprii), în patru cazuri, la permiterea accesului unor persoane neautorizate la informaţii nedestinate publicităţii, în scopul obţinerii de foloase necuvenite, precum şi de abuz în serviciu.
Alături de Chesnoiu, au mai fost trimise în judecată alte cinci persoane, printre care un fost director adjunct din minister şi un şef de serviciu.
Adrian Chesnoiu este, în prezent, directorul general al Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR).
Decizia de miercuri a instanţei supreme nu este definitivă, putând fi atacată cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Subiectele de examen au ajuns la candidaţii "agreaţi"
Conform procurorilor DNA, în perioada 9 februarie – 11 aprilie 2022, Adrian Chesnoiu, în calitate de ministru, ar fi determinat o persoană din subordine, la vremea respectivă membru în mai multe comisii de examinare, să-i furnizeze lui Andrei-Cristian Răducan (persoană de încredere a ministrului) o parte din subiectele concepute pentru probele scrise ce urmau a fi susţinute cu ocazia organizării a patru concursuri pentru ocuparea unor posturi de consilier clasa I, şef serviciu, director executiv adjunct şi director executiv în cadrul unor direcţii judeţene.
Subiectele respective ar fi ajuns ulterior la candidaţii “agreaţi”, respectiv Sandu Aurel, Mihai-Cosmin Corobea, Mihai Pârv şi Cătălin Ionuţ Lăscaie. După primirea subiectelor şi promovarea probei scrise, Lăscaie ar fi fost respins la proba interviului.
"De menţionat este faptul că, la intervenţia directă a ministrului, în cazul candidatului Sandu Aurel, membrii comisiei ar fi fost nevoiţi să-l promoveze în condiţiile în care acesta nu obţinuse un punctaj corespunzător. Ca urmare a acestui demers, persoana respectivă a fost numită în funcţia de şef serviciu, obţinând, în perioada ocupării funcţiei, venituri salariale în valoare de 50.995 lei", preciza DNA.
Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale s-a constituit parte civilă cu suma de 50.995 de lei, în vederea recuperării cheltuielilor salariale făcute în cazul lui Aurel Sandu cât timp acesta a ocupat funcţia de şef serviciu.
Ministerul Agriculturii l-a obligat pe Chesnoiu să plătească 64.495 de lei
Instanţa supremă a admis acţiunea Ministerului Agriculturii şi l-a obligat pe Chesnoiu la plata sumei respective, dar şi la plata cheltuielilor de judecată către stat, în valoare de 13.500 de lei.
Instanţa supremă l-a condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare, sub supraveghere, pe Andrei-Cristian Răducan, fost director general adjunct în cadrul Ministerului Agriculturii pentru complicitate la folosirea în orice mod, direct sau indirect de informaţii nedestinate publicităţii, în scopul obţinerii pentru altul de foloase necuvenite (patru infracţiuni). Răducan este obligat să frecventeze un program de reintegrare socială şi să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii, în cadrul Parohiei Berceni I sau al Centrului Social de tip „After School” Berceni, pe o perioadă de 100 de zile lucrătoare.
Fostul şef de serviciu în Ministerul Agriculturii Aurel Sandu a primit un an cu suspendare şi trebuie să presteze 100 de zile de muncă în folosul comunităţii, la Direcţia de Asistenţă Socială Sector 3 sau la Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă Bucureşti.
Şi Mihai Cosmin Corobea, Mihai Pârv şi Cătălin Ionuţ Lăscaie au fost condamnaţi la câte un an cu suspendare şi 100 de zile de muncă folosul comunităţii.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰