Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Video Bugetul pe 2025, motiv de scandal în Parlament. Ce ministere au cele mai mari creșteri față de anul trecut

Ameninţări şi jigniri în timpul dezbaterii bugetului pe 2025. Premierul Marcel Ciolacu a fost huiduit în timp ce a prezentat proiectul pe care l-a catalogat drept unul prudent, dar axat pe dezvoltare. Reprezentanţii opoziţiei au acuzat, în schimb, că măsurile de austeritate sunt de faţadă, iar ţara riscă să ajungă în categoria junk pe listele agenţiilor de rating.

de Redactia Observator

la 05.02.2025 , 19:44

Prezentarea bugetului în Parlament a început cu scandal. Reprezentanţii opoziţiei l-au înconjurat pe premierul Ciolacu cu pancarte prin care îi cereau demisia. Au urmat huiduielile. "Unii spun că este un buget de austeritate. Nu există austeritate atunci când majorezi investițiile la 150 de miliarde de lei pe an", a spus Marcel Ciolacu.

155 miliarde de lei din bugetul pe 2025 sunt rezervaţi pentru plata pensiilor. Care rămân însă îngheţate. "Este o prioritate pentru acest guvern plata acestor drepturi la nivelul anului 2024. Într-adevăr, bugetul nu a făcut posibilă indexarea în 2025, ea este amânată, sper ca evoluţia economiei să permită o recuperare a acestei amânări în momentul în care cifrele, veniturile vor face posibil acest lucru", a declarat Tzancos Barna, ministrul Finanţelor.

Planurile guvernului au fost criticate dur de opoziţie. "Ţara noastră aproape de categoria junk! Marcel Ciolacu şi coaliţia şi regimul Klaus Iohannis au transformat România în gunoi!", a tunat George Simion, liderul AUR. "De când Marcel Ciolacu tot strânge cureaua, a crescut numărul de angajaţi la stat cu 25.000 de noi bugetari", a spus Claudiu Nasui, deputat USR. "Sunt unii care nu ştiu cum se face. Şi ceilalţi care ştiu că nu pot face faţă unei guvernări într-un context atât de complicat", a declarat Daniel Zamfir, senator PSD.

Vezi și

După dezbaterea generală au urmat dezbaterile pe amendamente. Numai de la AUR au depus aproape 4.700. Bugetul de anul acesta este proiectat la 1.912 miliarde de lei.

Pe acelaşi subiect

Buget 2025. Ministerele Energiei, Mediului, Sănătăţii şi Educaţiei au cele mai mari creşteri faţă de anul trecut

Pe minus faţă de 2024 ies Ministerul de Externe, Dezvoltarea, Agricultura şi Ministerul Culturii. Astăzi a fost votată reducerea şi reducerea de posturi pentru angajaţii de la Camera Deputaţilor. 

"Dacă astăzi cineva a adus nepotismul în Parlamentul României, aceea suntenţi dumneavoastră că v-aţi pus sora pe listă", a declarat Florin Roman, deputat PNL. "Eu zic să vă aranjaţi repede lucrurile. Să vă luaţi bagajele şi să vă mutaţi din ţară. Că ce vine peste voi...", a spus Anamaria Gavrilă, deputat POT.

Lidera POT a refuzat să comenteze ieşirea din Parlament. 240 de posturi au fost desfiinţate din Camera Deputaţilor. Măsura ar trebui să aducă o economie anuală de 35 de milioane de lei.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Obişnuiţi să vă uitaţi pe telefon sau la televizor înainte de somn?
Observator » Ştiri politice » Bugetul pe 2025, motiv de scandal în Parlament. Ce ministere au cele mai mari creșteri față de anul trecut