”Generația HIV”, infectată în spitale
Înainte ca moartea lui Daniel să dinamiteze un oraş întreg, a fost un scandal. Şi o generaţie întreagă, condamnată la moarte, chiar în spitale. La începutul anilor '90, mii de copii au fost infectaţi cu HIV de către cadrele medicale
Înainte ca moartea lui Daniel să dinamiteze un oraş întreg, a fost un scandal. Şi o generaţie întreagă, condamnată la moarte, chiar în spitale. La începutul anilor '90, mii de copii au fost infectaţi cu HIV de către cadrele medicale
Unii s-au stins, în primii ani de viaţă. Alţii au fost striviţi de prejudecăţile celor din jur. Alungaţi de prieteni, refuzaţi de angajatori, au rămas ai nimănui. Dintre toţi, o singură tânără a fost despăgubită. Un milion de euro pentru o viaţă chinuită de HIV.
10 mii de suflete au condamnate la suferinţă. O generaţie întreagă. Ca să vă faceţi o idee, întregul Segarcea are şapte mii de locuitori. Daniel a fost unul dintre copiii infectaţi cu HIV, în spital.
La doar cinci ani, numele lui apărea pe o listă pe care niciun părinte n-ar vrea să îşi vadă fiul.
- 15 februarie, evenimente importante care au avut loc în această zi de-a lungul timpului
- 15 februarie, Sfântul Apostol Onisim. Sărbătoare importantă în calendarul ortodox
- Evenimente în Bucureşti, în weekendul 15-16 februarie. Ce nu trebuie să ratezi
- Antrenează-ți creierul ca un campion: Cursurile Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, Sesiunea...
- 14 februarie, evenimente importante care au avut loc în această zi de-a lungul timpului
În ziua în care Daniel a fost condus la mormânt, în Segarcea a început isteria. Zeci de prieteni au luat cu asalt cabinetele medicale, pentru analize. Tânărul şi-ar fi infectat fostele iubite. Ar fi ascuns că este seropozitiv.
Poliţiştii trebuie să lămurească acum două probleme. Dacă într-adevăr Daniel a răspândit HIV, intenţionat. Şi cine e vinovat de infectarea lui.
Din cei zece mii de copii infectaţi acum două decenii, doar jumătate mai sunt în viaţă.
În lupta cu sistemul, o singură tânără a câştigat. A fost infectată cu HIV într-un spital din Bacău, acum două decenii. A dat spitalul în judecată şi a câştigat. 1 milion de euro pe care nu l-a primit încă. Şi care nu îi va reda sănătatea.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰