Peste o sută de noi cazuri de rujeolă înregistrate doar în ultima săptămână. 95% sunt persoane nevaccinate
Peste o sută de noi cazuri de rujeolă s-au înregistrat în ultima săptămână în 16 judeţe din ţară
Peste o sută de noi cazuri de rujeolă s-au înregistrat în ultima săptămână în 16 judeţe din ţară, numărul îmbolnăvirilor ajungând la 10.116 de la debutul epidemiei. Aproape 9.690 de cazuri, reprezentând peste 95 la sută, au apărut la persoane care nu s-au vaccinat deloc.
Potrivit Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT), în săptămâna 04 - 08.12.2017 au fost raportate încă 106 cazuri noi de rujeolă în 16 judete.
Cele mai multe dintre cazurile noi, respectiv 26, au apărut în judeţul Vaslui, 18 la Ialomiţa, 14 la Iaşi, 12 la Neamţ, 9 la Braşov, 8 la Bucureşti, 5 la Bacău, trei la Mureş şi Giurgiu, 2 la Sălaj şi câte unu în judeţele Prahova, Călăraşi, Galaţi, Vrancea şi Botoşani.
Numărul total de cazuri confirmate cu rujeolă în România a ajuns la 10.116, din care 36 de decese.
În România 9 din 10 părinţi îşi vaccinează copiii.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰